Wszczęto śledztwo ws. wyjazdu Macrona do Las Vegas

Świat
Wszczęto śledztwo ws. wyjazdu Macrona do Las Vegas
PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Paryski sąd wszczął w piątek śledztwo ws. wyjazdu Emmanuela Macrona do Las Vegas wz. z przyznaniem francuskiej firmie kontraktu na zorganizowanie tam imprezy promocyjnej. Dochodzenie nie dotyczy Macrona, ale może zaszkodzić minister pracy w jego rządzie - podaje AP.

Macron, wówczas minister gospodarki, udał się do Las Vegas w 2016 roku na spotkanie pod nazwą "French Tech Night", które było częścią targów Consumer Electronics Show.

 

Jak podał w marcu magazyn satyryczny "Le Canard enchaine", firma Havas dostała zlecenie na organizację imprezy od Business France, podległej ministerstwu gospodarki agendy odpowiedzialnej za promocję za granicą francuskich technologii. Resortem kierował wtedy Emmanuel Macron, a obecna minister pracy Muriel Penicaud pracowała dla Business France.

 

Podejrzewana korupcja

 

Śledztwo jest wynikiem raportu międzyresortowych służb kontroli finansowej (Generalnego Inspektoratu ds. Finansów), według których przy organizacji tej wizyty mogło dojść do bezprawnego przyznania korzyści francuskiemu gigantowi branży medialno-komunikacyjnej, firmie Havas. Dostała ona zlecenie na organizację wizyty, w ramach której Macron spotkał się z francuskimi przedsiębiorcami, bez przetargu.

 

Śledztwo ma wyjaśnić, czy agenda Business France miała prawo zlecić organizację "French Tech Night" poza procedurą przetargową.

 

Możliwy "błąd proceduralny"

 

Jak komentuje AP, nie jest jasne, czy obecny prezydent Francji był świadom tego, że pominięto etap przetargu, a on sam nie jest obiektem zainteresowania prokuratury, jednak Pernicaud przyznała, że doszło do popełnienia "błędu proceduralnego".

 

Podkreśliła jednak, że zarządziła wówczas wewnętrzny i zewnętrzny audyt w agencji i sprawa została wyjaśniona.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie