Wielomilionowe wyłudzenia podatku VAT. ABW zatrzymała kolejne cztery osoby

Polska
Wielomilionowe wyłudzenia podatku VAT. ABW zatrzymała kolejne cztery osoby
Polsat News

Funkcjonariusze katowickiej delegatury ABW zatrzymali kolejne cztery osoby w sprawie dotyczącej wyłudzeń podatku VAT w ramach wewnątrzwspólnotowego obrotu metalami nieżelaznymi. Chodzi o wyłudzenia VAT-u na kwotę ponad 53 mln zł.

Jak poinformował w piątek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, wśród zatrzymanych jest prezes zarządu jednej z poznańskich firm oraz trzy osoby organizujące, finansujące i kontrolujące cały proceder. Jedna z nich na stałe mieszka w Niemczech.

 

Żaryn dodał, że wobec wszystkich zatrzymanych Sąd Rejonowy w Katowicach zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące.

 

Brali udział w tzw. karuzeli podatkowej

 

Jak przekazał Żaryn, nadzorująca sprawę Prokuratura Regionalna w Katowicach przedstawiła zatrzymanym zarzuty m.in. oszustwa w związku z wyłudzaniem podatku VAT, prania brudnych pieniędzy, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15.

 

- Podejrzani brali udział w tzw. karuzeli podatkowej, organizując łańcuszek firm z wykorzystaniem tzw. firm słupów zajmujących się fikcyjnym obrotem m.in. katodą niklową (niklem). Towar faktycznie opuszczał granice RP, lecz za pośrednictwem szeregu zarejestrowanych na terenie Republiki Czech i Słowacji firm był ponownie wprowadzany do obrotu przez tzw. firmy słupy pełniące funkcję znikających podatników. Firmy nie odprowadzały podatku VAT, a towar ponownie za pośrednictwem dużej śląskiej firmy trafiał do czeskich podmiotów gospodarczych. Wystawiane w związku z tym faktury VAT potwierdzały rzekome transakcje z podmiotami zagranicznymi i służyły uprawdopodobnieniu obrotu oraz dokonywaniu wyłudzeń podatkowych na szkodę Skarbu Państwa - poinformował rzecznik.

 

Zarzuty przedstawiono już 15 osobom

 

To kolejne zatrzymania w sprawie dotyczącej wewnątrzwspólnotowego obrotu katodą niklową i innymi metalami nieżelaznymi. Dotychczas zarzuty przedstawiono 15 osobom, z których trzy przebywają w areszcie tymczasowym.

 

Straty Skarbu Państwa z tytułu wyłudzonego podatku VAT wynoszą obecnie ponad 53 mln zł. W toku śledztwa funkcjonariusze ABW zabezpieczyli na rachunkach bankowych podmiotów gospodarczych biorących udział w tym procederze środki finansowe w wysokości ponad 7 mln zł.

 

Rzecznik wskazał też, że sprawa ma charakter rozwojowy i wielowątkowy.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie