Waszczykowski: Rosja stosuje zastraszanie i szantaż, by odbudować pozycję mocarstwa

Polska
Waszczykowski: Rosja stosuje zastraszanie i szantaż, by odbudować pozycję mocarstwa
PAP/Jakub Kamiński

- Rosja stara się odbudować pozycję supermocarstwa przez zastraszanie, dręczenie, szantaż energetyczny i działania za sprawą sił zbrojnych - mówił w piątek szef MSZ Witold Waszczykowski.

Waszczykowski w swoim wystąpieniu na Global Forum w Warszawie podkreślił, że żyjemy w czasach dużej zmienności globalnej, gdy w bezpośrednim sąsiedztwie Europy i innych rejonach świata jeden kryzys następuje zaraz po drugim.

 

- W Polsce niepokoją nas zwłaszcza ciągłe próby podminowania porządku międzynarodowego. Istnieją silne państwa, które otwarcie rzucają wyzwanie normom - powiedział szef MSZ. - Zwłaszcza nasz sąsiad, Rosja wykorzystuje siłę jako metodę narzucania swojej woli innym suwerennym państwom - podkreślił.

 

Według niego Rosja stara się stłamsić zmiany demokratyczne w swoim otoczeniu i odbudować pozycję supermocarstwa nie poprzez siłę przyciągania, lecz przez "zastraszanie, dręczenie, szantaż energetyczny i działania za sprawą sił zbrojnych".

 

- Rosja postrzega NATO jako organizację wrogą i w myśl tego obiera swoje cele - powiedział szef polskiej dyplomacji.

 

"Obawiamy się, że Unia Europejska już doświadcza tych zmian"


Jak dodał, Polskę niepokoją także siły ekstremistyczne na Bliskim Wschodzie, punkty zapalne takie jak Korea Północna, Wenezuela i Afryka Aubsaharyjska oraz zmiany klimatu.

 

- Obawiamy się, że Unia Europejska już doświadcza tych zmian, czego przykładem są migracje - ocenił Waszczykowski.

 

Apelował o współpracę transatlantycką. - Żaden kraj nie jest w stanie poradzić sobie sam z tymi wyzwaniami. Na szczęście mamy do dyspozycji wspaniałe narzędzie jakim jest Sojusz Północnoatlantycki. Nasza wspólnota wartości i interesów rozciąga się po obu stronach Atlantyku - dowodził minister spraw zagranicznych.


"Polska chce działać na rzecz podtrzymywania jedności transatlantyckiej"


Waszczykowski wyraził nadzieję, że wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w Warszawie "otworzy nowy rozdział w stosunkach pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską, który będzie pełen wspólnych projektów w zakresie bezpieczeństwa i gospodarki".

W jego ocenie wizyta prezydenta Trumpa w Warszawie pokazuje zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w regionie. - Ta wizyta według nas to wyraźny krok w stronę wzmocnienia więzów transatlantyckich - podkreślił.

 

Jak mówił, Polska chce działać na rzecz podtrzymywania jedności transatlantyckiej. - Biorąc pod uwagę coraz większe wyzwania międzynarodowe rozdźwięk transatlantycki mógłby mieć katastrofalne konsekwencje. Tylko działając wspólnie możemy mieć nadzieje, że uda się wymusić przestrzeganie wspólnych zasad i praw międzynarodowych i uniemożliwić podkopywanie ich - zaznaczył Waszczykowski.

 

Dodał, że więź transatlantycka niesie ze sobą obowiązek stania ramię w ramię w dobrych i złych czasach.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie