Sprzątali port, znaleźli XIX-wieczną kotwicę

Kultura
Sprzątali port, znaleźli XIX-wieczną kotwicę
Facebook/Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku

Nurkowie Marynarki Wojennej podczas sprzątania jednego z portowych basenów na terenie bazy MW w Gdyni znaleźli sporych rozmiarów kotwicę pochodząca z XIX wieku. - W najbliższym czasie zdecydujemy, gdzie trafi to interesujące znalezisko - stwierdziła Edyta Przytarska, kierownik Wydziału ds. Zabytków Archeologicznych w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Gdańsku.

Na razie nie wiadomo, z jakiego statku pochodzi kotwica. - Będzie to można określić dopiero po jej oczyszczeniu, o ile znajdują się na niej jakieś napisy - powiedział polsatnews.pl Marcin Tymiński, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku.

 

Przyznał, że historia kotwicy jest intrygująca, gdyż pochodzi ona z XIX wieku, a gdyński port powstał już w wieku XX. Losy kotwicy spróbują wyjaśnić specjaliści, do których trafi eksponat. Nie wiadomo jednak, która z instytucji go dostanie.

 

- O pozyskanie kotwicy zabiega zarówno Marynarka Wojenna, gdańskie muzea, jak i marynarze z jednostki, która wydobyła kotwicę - przyznał Marcin Tymiński.   

 

 

polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie