Powstrzymano prowokację przed konsulatem RP w Kijowie. Zatrzymano 29 osób

Świat
Powstrzymano prowokację przed konsulatem RP w Kijowie. Zatrzymano 29 osób
WikimediaCommons/Kholodovsky/Public Domain
Ambasada RP w Kijowie. Zdjęcie ilustracyjne.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oświadczyła, że zatrzymała w piątek 29 osób, które jej zdaniem działając na zlecenie rosyjskich służb specjalnych zamierzały przeprowadzić prowokację przed konsulatem Polski w Kijowie.

Ambasada RP nie skomentowała dla tej sprawy. SBU poinformowała, że zatrzymani zamierzali rozlać przed konsulatem czerwoną farbę oraz powiesić i podpalić kukłę.

 

- Miały temu towarzyszyć ekstremistyczne okrzyki i użycie pirotechniki. Celem akcji było podżeganie do nienawiści na tle narodowym, zaostrzenie stosunków ukraińsko-polskich i podważenie autorytetu Ukrainy na arenie międzynarodowej - przekazała SBU.

 

Według służby zatrzymani są członkami kijowskich klubów sportowych, a za udział w tej akcji mieli otrzymać wynagrodzenie w wysokości 1 tys. hrywien (ok. 140 złotych). Do zatrzymania, w tym organizatora - obywatela Ukrainy - doszło w pobliżu polskiego konsulatu przy ulicy Chmielnickiego.

 

Drugi incydent

 

- Przyjechali tam dwoma pojazdami, w których policja znalazła pistolety na gumowe kule, noże, transparenty z prowokacyjnymi tekstami, świece dymne i makietę szubienicy - poinformowała SBU.

 

Jest to już drugi w bieżącym roku incydent, związany z polską placówką dyplomatyczną na Ukrainie. Pod koniec marca nieustaleni dotąd sprawcy ostrzelali z granatnika siedzibę polskiego konsulatu w Łucku. Pocisk uderzył tuż nad częścią mieszkalną budynku. W tym czasie w środku znajdowało się kilku jej pracowników; nikt nie ucierpiał.

 

W październiku 2015 roku przed konsulatem RP we Lwowie eksplodował granat podłożony w koszu na śmieci.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie