Powstał zespół parlamentarny do wyjaśnienia sprawy SKOK-ów. "Ma wyjaśnić największą w historii Polski aferę finansową"

Polska
Powstał zespół parlamentarny do wyjaśnienia sprawy SKOK-ów. "Ma wyjaśnić największą w historii Polski aferę finansową"
Polsat News

Zespół parlamentarny, który ma wyjaśnić sprawę SKOKów, powołali w piątek posłowie Nowoczesnej. Według nich zespół liczy już 22 posłów i jest otwarty na posłów z innych ugrupowań, także z PiS.

- Powołujemy zespół ds. wyjaśnienia sprawy SKOK-ów. Podpisało się już 22 posłów, ale lista jest otwarta. Wszystkich tych, którzy chcą wyjaśnić tę największą w historii Polski aferę finansową - poinformował na briefingu w Sejmie poseł Nowoczesnej Paweł Pudłowski.

 

- Liczymy na to, że do zespołu dołącza też posłowie i senatorowie PiS. Im szczególnie, jeśli chcą mieć czysta kartę, powinno zależeć na tym, by tę sprawę wyjaśnić - dodał.

 

Posłanka Nowoczesna Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że "w Polsce mamy nie dwie, a trzy afery, których wyjaśnieniem powinniśmy się zająć". Jak zaznaczyła "afera SKOK-owa należy do tych największych".

 

- W zeszłym tygodniu wysłałam wniosek do pana prokuratora generalnego z zapytaniami w sprawie 39 spraw, które trafiły do prokuratury z Komisji Nadzoru Finansowego właśnie w kwestii SKOKów. Pytamy w tym wniosku, czego te sprawy dotyczą, czy chodzi o SKOKi, które już upadły, czy też rzecz dotyczy SKOKów funkcjonujących, z których wciąż korzystają klienci - dodała posłanka.

 

Według niej prokurator generalny i minister sprawiedliwości wielokrotnie podkreślał, że to brak informacji na temat zagrożeń działających w Polsce instytucji finansowych doprowadził do strat, które ponieśli Polacy. - Dziś nie możemy po raz kolejny doprowadzić do sytuacji, gdy niewiedza Polaków będzie prowadziła ich do utraty kolejnych środków. Uważamy, że właśnie tym tematem w pierwszej kolejności powinien zająć się nasz zespół - dodała.

 

Uchwały dot. powołania komisji śledczej

 

Kluby Nowoczesnej i PSL oraz koło UED w czerwcu złożyły w Sejmie projekt uchwały dotyczący powołania komisji śledczej ds. SKOK. Utworzenia komisji śledczej w tej sprawie domagała się też PO.

 

Politycy Nowoczesnej wniosek dot. komisji ws. SKOKów składali już w lipcu 2016 r., ale ich zdaniem trafił on "w próżnię".

 

W komunikacie z 18 maja KNF podała, że 40 spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych prowadzących działalność na koniec 2016 r. wykazało łącznie stratę netto w wysokości 118,5 mln zł, natomiast na koniec 2015 r. te same kasy wykazały łącznie stratę netto w wysokości 24,7 mln zł.

 

Z opublikowanego raportu wynikało też m.in., że na koniec 2016 r. 31 kas i Kasa Krajowa objętych było postępowaniami naprawczymi, przy czym 10 kas realizowało programy naprawcze zaakceptowane przez Komisję Nadzoru Finansowego.

 

Podobne plany ma Platforma

 

Plany powołania zespołu parlamentarnego zapowiedzieli także posłowie Platformy Obywatelskiej Izabela Leszczyna i Krzysztof Brejza.

 

Leszczyna podkreśliła, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński wciąż nie poddał pod głosowanie uchwały PO ws. powołania komisji śledczej ds. SKOK-ów. - Co PiS ukrywa w SKOK-ach? To pytanie będziemy zadawać tak długo, aż PiS wreszcie powoła komisję śledczą ws. SKOK Wołomin - zapowiedziała.

 

- Jeśli PiS nie zrobi tego, jesienią powołamy parlamentarny zespół, w którym będziemy wyjaśniać krok po kroku, kto stoi za oszustwami w SKOK-ach, kto odpowiada za tę aferę, kto na niej dorobił się majątku i dlaczego tak wielu oszukanych ze SKOK Wołomin nie może dzisiaj znaleźć pomocy w PiS-ie - dodała Leszczyna.

 

Jak zaznaczyła, w tym tygodniu SKOK-i obchodziły 25-lecie działalności i z tej okazji, dodała, prezydent Andrzej Duda i prezes NBP Adam Glapiński wystosowali listy do Kasy Krajowej. W listach, według Leszczyny, piszą o "szczególnej misji SKOK-ów". - Chcielibyśmy się dowiedzieć, co to za misja? Bo z pewnością nie jest to tania pożyczka dla biednych, bo kredyty w SKOK-ach oprocentowane są o wiele wyżej niż w bankach - zaznaczyła posłanka.

 

- Jeśli prezes NBP pisze do Kasy Krajowej, notabene do prezesa, który nie ma pozytywnej opinii KNF-u, żeby tę funkcję piastować, że będzie wspierał SKOK-i, to zaczynamy się bardzo niepokoić, czy Bank Centralny w Polsce jest rzeczywiście bankiem niezależnym, niepodlegającym wpływom politycznym - dodała Leszczyna.

 

"Część sędziów TK to osoby powiązane z systemem SKOK"

 

Brejza podkreślił, że PO niepokoi "umacnianie się pozycji w państwie i instytucjach". - Zwłaszcza odpowiedzialnych i związanych z władzą sądowniczą - mówił Brejza. Jak dodał PO niepokoi również wzrost wpływów SKOK-ów w Trybunale Konstytucyjnym. Według polityka PO część sędziów Trybunału, w tym Henryk Cioch i Lech Morawski "to osoby powiązane z systemem SKOK".

 

- To jest bardzo niebezpieczne, biorąc pod uwagę chociażby fakt, że krótko po wygranych wyborach przez PiS prokuratura umorzyła sprawę SKOK-ów - mówił Brejza. Jak dodał w sprawie SKOK-ów badane były różne wątki, m.in. założenie przez obecnego senatora PiS Grzegorza Biereckiego spółki holdingowej w Luksemburgu. - Środki z systemu SKOK zaczęły płynąć szerokim strumieniem do spółki w Luksemburgu - wskazał.

 

- SKOK-i każdego dnia padają, system ten jest niewydolny, a senator Bierecki z klubu PiS zarobił w ostatnich latach 50 mln zł, jest krezusem. To są wpływy niemalże magnackie - ocenił Brejza.

 

Poseł PO zapowiedział, że parlamentarny zespół ds. SKOK-ów będzie "wnikliwie zbierał materiały". - Podejmujemy to wyzwanie panie prezesie Kaczyński, panie senatorze Bierecki - podkreślił Brejza.

 

- Mówi się, że istnieje nienazwany, nieformalny klub posłów SKOK-ów. To są posłowie PiS finansowo związani ze SKOK-ami, posłowie, którzy reprezentują też interesy SKOK-ów. My to wszystko wyjaśnimy - dodał.

 

Według Brejzy z pożyczek branych w SKOK-ach sfinansowana została m.in. działalność Amber Gold. - Tych związków pomiędzy Amber Gold a SKOK-ami jest znacznie więcej, podejmujemy to wyzwanie. Wyzwanie ujawniania prawdy na temat SKOK-ow. Prawda wyjdzie na jaw - powiedział.

 

PAP

zdr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie