Kiedyś zwyciężył w klasyfikacji górskiej Tour de France. Po zmianie płci pracuje jako dziennikarka

Świat
Kiedyś zwyciężył w klasyfikacji górskiej Tour de France. Po zmianie płci pracuje jako dziennikarka
Wikimedia Commons/Steve Selwood
Robert Millar w 1992 roku

58-letni Szkot Robert Millar, zwycięzca klasyfikacji górskiej Tour de France w 1984 roku, zmienił płeć. Obecnie nazywa się Philippa York i pracuje jako dziennikarka. Tegoroczną Wielką Pętlę komentuje dla telewizji ITV4.

- Zaproszono mnie do pracy przy Tour de France dla ITV4. To ekscytująca perspektywa - powiedziała York, która pisze komentarze także dla specjalistycznego portalu cyclingnews. Właśnie na tej stronie internetowej ujawniła w trakcie wyścigu Dookoła Francji, że jest teraz kobietą.

 

"Wiedziało się o tym od kilku lat"

 

Wcześniej była kolarzem o znaczących sukcesach, rywalizującym wśród zawodowców w latach 1980-1995, trzykrotnym mistrzem Wielkiej Brytanii (1978, 1979, 1995). Millar wygrał trzy etapy w Tour de France oraz po jednym w Giro d'Italia i we Vuelta a Espana. W 1984 zwyciężył w klasyfikacji górskiej TdF, a w generalnej uplasował się na czwartej pozycji. Rok później był blisko triumfu we Vuelcie, utrzymywał koszulkę lidera przez osiem dni, ale na przeszkodzie stanęły m.in. trudne relacje z kolegami z drużyny.

 

Zmiana płci przez Szkota nie była zaskoczeniem dla wielu gości trwającej Wielkiej Pętli. - Wiedziało się o tym od kilku lat - przyznał były kolega klubowy Millara Francuz Pascal Lance na starcie siódmego etapu w Troyes.

 

Caitlyn Marie Jenner

 

Dwa lata temu do zmiany płci przyznał się mistrz olimpijski w dziesięcioboju z Montrealu (1976) Amerykanin Bruce Jenner. Po zakończeniu kariery sportowej próbował swoich sił jako aktor i gwiazda telewizyjnego reality show.

 

Jenner był trzykrotnie żonaty. Z dwóch pierwszych związków ma czworo dzieci, a z trzeciego, z gwiazdą telewizyjną Kris Kardashian - dwie córki Kendall i Kylie. Z Kris Kardashian rozwiódł się w grudniu 2014 roku. Obecnie 66-letni były lekkoatleta nazywa się Caitlyn Marie Jenner.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie