Fiasko rozmów dotyczących zjednoczenia Cypru

Świat
Fiasko rozmów dotyczących zjednoczenia Cypru
PAP/EPA/SALVATORE DI NOLFI

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres poinformował w piątek nad ranem, że prowadzone w Szwajcarii rozmowy, mające zakończyć trwający od ponad 40 lat konflikt cypryjski, zakończyły się bez rezultatu.

- Z przykrością informuję, że mimo bardzo silnego zaangażowania i determinacji wszystkich delegacji i stron, konferencja w sprawie Cypru zakończyła się bez porozumienia - powiedział Guterres na konferencji prasowej.

 

Dodał jednak, że "nie oznacza to, iż nie są możliwe kolejne inicjatywy w celu rozwiązania problemu cypryjskiego".

 

Ostatnia, bardzo burzliwa, sesja rokowań prowadzonych w szwajcarskim kurorcie Crans Montana, zakończyła się w piątek o godz. 2 nad ranem. Guterres uchylił się od ujawnienia co było powodem fiaska.

 

Kolejne inicjatywy dyplomatyczne bez rezultatu


Sekretarz generalny ONZ przyleciał do Crans Montana w czwartek aby podjąć ostatnią próbę nakłonienia Greków i Turków cypryjskich do zawarcia porozumienia o zjednoczeniu ich wyspy, położonej we wschodniej części Morza Śródziemnego.

 

Nacisk próbował też wywrzeć wiceprezydent USA Mike Pence, który zatelefonował do uczestników konferencji i wzywał ich aby "wykorzystali historyczną okazję".

 

Kolejne inicjatywy dyplomatyczne, podejmowane od czasu zbrojnej inwazji tureckiej armii na Cypr w 1974 r. i spowodowanego nią podziału wyspy, nie przynoszą rezultatów.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie