Bombowce USA przeleciały nad spornym akwenem Morza Południowochińskiego

Świat
Bombowce USA przeleciały nad spornym akwenem Morza Południowochińskiego
WikimediaCommons/U.S. Air Force/Public Domain
Bombowiec B-1B. Zdjęcie ilustracyjne.

Dwa amerykańskie bombowce przeleciały nad spornym akwenem Morza Południowochińskiego - poinformowały w piątek władze wojskowe USA. Do akwenu, nad którym dokonano przelotu, roszczą sobie prawa Chińczycy; strona amerykańska uważa, że to morze otwarte.

Przed przelotem nad Morzem Południowochińskim w czwartek dwa amerykańskie bombowce B-1B wraz z japońskimi siłami powietrznymi przeprowadziły nocne ćwiczenia nad Morzem Wschodniochińskim. - To jest jasna demonstracja naszych możliwości przeprowadzania bezpiecznych operacji z naszymi sojusznikami - powiedział rzecznik amerykańskich sił powietrznych Ryan Simpson.

 

- Sprzeciwiamy się nadużywaniu wolności przelotu jako wymówki do naruszania bezpieczeństwa - oświadczył rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Geng Shuang.

 

Jak odnotowuje Reuters, do przelotu doszło w czasie, gdy prezydent USA Donald Trump oraz chiński przywódca Xi Jinping przygotowują się do spotkania na marginesie szczytu G20 w Hamburgu. Przywódcy mają rozmawiać na temat udanej północnokoreańskiej próby międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM).

 

Dodatkowe sankcje

 

W środę ambasadorowie USA, W. Brytanii i Francji opowiedzieli się na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ za nałożeniem dodatkowych sankcji na reżim w Pjongjangu; przedstawiciele Rosji i Chin byli temu przeciwni. Rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders powiedziała, że amerykańska administracja "rozważa teraz wszelkie możliwe opcje" wobec Korei Płn. Xi oświadczył w czwartek, że Chiny pozostają zaangażowane na rzecz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego i opowiadają się za rozwiązywaniem wszelkich problemów poprzez dialog.

 

Przez Morze Południowochińskie prowadzą ważne szlaki żeglugowe; ocenia się, że wartość transportowanych nimi towarów sięga 5 bln dolarów rocznie. W ostatnich latach Chiny rozpoczęły intensywne prace przy sztucznym powiększaniu powierzchni wysp wchodzących w skład archipelagu Spratly. USA kwestionują roszczenia Chin do tego akwenu; polityka Pekinu doprowadziła też do sporu terytorialnego z Wietnamem, Malezją, Tajwanem i Brunei.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie