Bezpłatnie pomogą "ewentualnie zatrzymanym" 10 lipca. Akcja warszawskich adwokatów

Polska
Bezpłatnie pomogą "ewentualnie zatrzymanym" 10 lipca. Akcja warszawskich adwokatów
Polsat News

Kilkunastu adwokatów zadeklarowało bezpłatną pomoc osobom, które zostaną zatrzymane podczas demonstracji 10 lipca na Krakowskim Przedmieściu, niezależnie od tego, w której z manifestacji wezmą udział. Odbędzie się wtedy kolejna "miesięcznica smoleńska". Listę adwokatów, którzy będą świadczyli takie usługi tworzy Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie - powiedział polsatnews.pl rzecznik rady M.Fertak.

Warszawscy adwokaci otrzymali w czwartek wieczorem list z okręgowej rady, w którym poinformowano, że  powstaje lista chętnych do "świadczenia pomocy prawnej pro bono w zakresie niezbędnych czynności procesowych związanych z zatrzymaniem".

 

Jak uzasadniono, inicjatywa jest "odpowiedzią na liczne prośby pochodzące zarówno od indywidualnych osób, jak również od organizacji pozarządowych (…) w związku z planowanymi wydarzeniami na Krakowskim Przedmieściu w dniu 10 lipca".

 

Umożliwić zatrzymanym kontakt z adwokatem


- Kontynuujemy naszą akcję sprzed roku - wyjaśnił polsatnews.pl Michał Fertak. Przypomniał, że poprzednie inicjatywy adwokatów dotyczyły m.in. akcji  protestacyjnej przed Sejmem - w grudniu manifestowano na ul. Wiejskiej w obronie demokracji, a policja odgrodziła Sejm barierkami, zgaszono także koksowniki, przy których ogrzewali się manifestanci.

 

Rzecznik Okręgowej Rady Adwokackiej zwrócił uwagę, że policja nie pozwala adwokatom na kontakt z klientem na wczesnym etapie zatrzymania. - To błąd systemowy, że osoby zatrzymane nie mają dostępu do adwokata w ciągu pierwszych 48 godzi. To kluczowy czas - podkreślił Fertak.


Rada Adwokacka wystosowała apel do służb, w tym policji, by pozwalały zatrzymanym na kontakt z adwokatami. Zdaniem Fertaka, chodzi nie tylko o zmiany w przepisach, ale o interpretację tych obowiązujących, które umożliwiają zatrzymanym kontakt z adwokatem na wczesnym etapie, zaraz po zatrzymaniu. - Wystarczyłoby, żeby policja miała tego świadomość - dodał Fertak.

 

polsatnews.pl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie