Waszczykowski: wizyta Trumpa jeszcze bardziej wzmocniła więzi polityczne między Polską a USA

Polska

- Nie mogę zdradzić szczegółów, ale będą dalsze wzmocnienia dot. bezpieczeństwa, osobowe i sprzętowe. Myślę o wzmocnieniach wynikających z porozumień z NATO i z Amerykanami - mówił w programie "To Był Dzień" szef MSZ Witold Waszczykowski. Jak stwierdził, podczas spotkania obu delegacji strona polska "podniosła" kwestię wraku Tupolewa, na co Donald Trump miał powiedzieć, że przyjrzy się sprawie.

Według Waszczykowskiego, wizyta Donalda Trumpa w Polsce "jeszcze bardziej wzmocniła więzi polityczne między Polską a USA".

 

- Widać duże podobieństwo w myśleniu o sytuacji międzynarodowej, niebezpieczeństwie, zagrożeniach i odpowiedziach na zagrożenia - dodał.

 

Jak stwierdził minister spraw zagranicznych, widać też "podobieństwo myśli konserwatywnej, jak powinien wyglądać świat, to bardzo odpowiada naszemu środowisku politycznemu. To podstawa cywilizacji Zachodu".

 

- Bardzo nam się podobał ten apel prezydenta, że jeśli chcemy utrzymać Zachód, jeśli chcemy utrzymać naszą cywilizację to powinniśmy jej bronić - podkreślił. Jego zdaniem. ta obrona polega nie tylko na posiadaniu większej ilości broni chociaż ona jest potrzebna, ale wymaga przede wszystkim "zdefiniowania tych wartości ponownie i woli determinacji obrony" - zaznaczył Waszczykowski.

 

Jak wyjaśnił, są to wartości rodzinne, religijne.

 

Zapytany przez prowadzącego Marka Kacprzaka, czy w sprawie sprowadzenia wraku Tupolewa do Polski Trump też pomoże, szef MSZ odpowiedział: -  W czasie spotkania obu delegacji podnieśliśmy tę kwestię. Trump powiedział - przyjrzę się tej sprawie.

 

"W NATO wszyscy nawzajem sobie gwarantują bezpieczeństwo"

 

 

Dopytywany o to, czy nie czuje się zawiedziony brakiem gwarancji pozostania wojsk amerykańskich w Polsce, Waszczykowski odpowiedział:

 

- W języku dyplomatycznym i prawnym, jeśli pojawia się termin gwarancji, to polityk jest wyczulony, natychmiast myśli o gwarancjach traktatowych. Tu Donald Trump precyzyjnie odpowiedział: nie, w NATO łączy nas porozumienie, które zawarto na podstawie dokumentu, który nazywa się Traktat waszyngtoński (z 1939 roku)  i wszyscy nawzajem sobie gwarantują bezpieczeństwo.

 

Jak dodał szef MSZ, ani Stany Zjednoczone, ani inni członkowie NATO nie potrzebują dodatkowych gwarancji. - O takich gwarancjach nikt nie rozmawia, o zobowiązaniach - nie ma dyskusji, one są respektowane - podsumował.

 

"Nie rozmawialiśmy o gwarancjach"

 

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych, Donald Trump i Andrzej Duda byli pytani, czy padły konkretne gwarancje dotyczące obecności wojsk amerykańskich w Polsce tak długo, jak długo będzie istniało zagrożenie ze strony rosyjskiej.

 

- Nie rozmawialiśmy o gwarancjach, nie mieliśmy w tej chwili o gwarancjach rozmawiać - odpowiedział prezydent Stanów Zjednoczonych.

 

- Rozmawialiśmy z panem prezydentem przede wszystkim o sytuacji bezpieczeństwa, jaka tutaj jest; rozmawialiśmy w kontekście tego, co dzieje się w naszej części Europy - doprecyzował prezydent Duda.

 

Polsat News, polsatnews.pl

mr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie