"Trump potrzebuje ładnych zdjęć z Europy". Zagraniczne media o wizycie prezydenta USA w Polsce

Świat
"Trump potrzebuje ładnych zdjęć z Europy". Zagraniczne media o wizycie prezydenta USA w Polsce
PAP/Jacek Turczyk

Brak protestów na ulicach, populizm PiS, wydatki na obronność, lekceważący stosunek do Unii Europejskiej i zakup gazu od USA – to pięć powodów, dla których, według BBC, Trump wybrał Polskę na pierwszy cel swojej zagranicznej wizyty w Europie. Z kolei "Washington Post" analizuje przyjazd prezydenta przez pryzmat antyimigranckich poglądów prezydenta i partii rządzącej w Polsce.

"Trump jedzie do Polski ku uciesze konserwatywnego, nacjonalistycznego rządu" - pisze BBC.

 

"Gwarancja ciepłego przyjęcia przez zwolenników PiS"

 

Jako pierwszy powód wizyty prezydenta USA nad Wisłą wymienia gwarancję ciepłego przyjęcia przez zwolenników Prawa i Sprawiedliwości i tłum witający Trumpa na ulicach Warszawy. Dziennikarz, powołując się na tekst "Gazety Wyborczej", informuje o wynajętych przez posłów PiS autokarach, którymi chętni mogli bezpłatnie przyjechać na przemówienie prezydenta USA w Warszawie.

 

"Biały Dom może spać spokojnie" - podsumowuje BBC, przypominając, że podczas szczytu G20 w Niemczech władze Hamburga spodziewają się ok. 100 tys. protestujących, m.in. przeciwko polityce klimatycznej Trumpa. "G20 – witamy w piekle" to oficjalne hasło demonstracji, która ma zwrócić uwagę na problemy środowiska.

 

W podobnym tonie o wizycie pisze amerykański dziennik "Washington Post".

 

"Trump potrzebuje ładnych obrazków z Europy" - cytuje gazeta Piotra Burasa z think-tanku European Council on Foreign Relations, "a polski rząd obiecał mu na ulicach wiwatujące tłumy".

 

"Washington Post" zauważa, że Trump przyjeżdża do kraju, którego premier nawołuje, żeby "Europa powstała z kolan", w czym pobrzmiewa hasło z amerykańskiej kampanii wyborczej "Uczyńmy Amerykę znów wielką". "Dla obu rządów to okazja, żeby wzmocnić swój sojusz w momencie napiętych stosunków z resztą Europy" - pisze komentatorka dziennika.

 

"Make Poland Great Again"

 

Stacja telewizyjna Foxnews na swojej stronie pisze o wizycie Trumpa pod kątem obecności żołnierzy NATO na wschodniej flance. Korespondentka AP Monika Ścisłowska cytuje w tekście Witolda Waszczykowskiego: "Chcemy usłyszeć, że dopóki trwa zagrożenie (ze strony Rosji – red.), będziemy wspierani przez Stany Zjednoczone i wojska NATO".

 

W jednym ze swoich programów telewizja zaprezentowała okładkę "Gazety Polskiej" z hasłem "Make Poland Great Again” (pol. "Uczyńmy Polskę znów wielką), czym tygodnik chwali się w swoich mediach społecznościowych.

 

 

Rosja: Trump wiezie do Warszawy gaz

 

Na gospodarczym aspekcie wizyty skupił się rosyjski dziennik "RBK".

 

"Prezydent USA Donald Trump zaproponuje w Warszawie krajom Europy Środkowej zwiększenie kupna amerykańskiego skroplonego gazu (LNG), który staje się coraz większym konkurentem dla produkcji Gazpromu" - pisze w czwartek "RBK".

 

Gazeta zauważa, że w kwietniu 2017 roku USA sprzedały za granicę 1,4 mld metrów sześc. skroplonego gazu.

 

Jednak amerykański eksport, choć rośnie, wciąż stanowi jedynie 2-3 proc. światowego handlu LNG - podkreśla "RBK". Jednocześnie zaznacza, powołując się na prasę w USA, że głównym atutem amerykańskiego gazu jest jego konkurencyjna cena.

 

BBC, Washington Post, FoxNews, polsatnews.pl, PAP

mta/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie