Szef MON: Polska została przez prezydenta Trumpa ukazana jako szaniec cywilizacji europejskiej

Polska
Szef MON: Polska została przez prezydenta Trumpa ukazana jako szaniec cywilizacji europejskiej
PAP/Rafał Guz

To wspaniały dzień dla Polski i całej Europy, w którym sojusz polsko-amerykański został umocniony jak nigdy w ciągu ostatnich dwustu lat - powiedział szef Antonie Macierewicz otwierając polsko-amerykański piknik na błoniach Stadionu Narodowego.

Minister wskazał, że "Polska została przez prezydenta Trumpa ukazana jako szaniec cywilizacji europejskiej, jako obrońca najbardziej głębokich, wartościowych i istotnych dla współczesnej Europy i świata wartości cywilizacyjnych".

 

- Wiele przemówień słyszałem w życiu, wiele też wygłosiłem sam, ale takiego przemówienia na część cywilizacji zachodniej, cywilizacji chrześcijańskiej, na część serca i duszy Europy, jak została ukazana Polska w przemówieniu prezydenta Trumpa, nie słyszałem. Ten dzień przejdzie do historii Polski - powiedział Antoni Macierewicz.

 

"To istota cywilizacja chrześcijańskiej"

 

Jak podkreślił, słowa prezydenta Trumpa "My chcemy Boga" oddają istotę cywilizacji chrześcijańskiej, zachodniej, "której będziemy wspólnie bronili; za nią stacjonują tu żołnierze USA i NATO".

 

Dodał, że "to sformułowanie, które padło z ust prezydenta Trumpa, oddaje rzeczywiście samą istotę cywilizacji chrześcijańskiej, cywilizacji zachodniej". "Tej cywilizacji będziemy wspólnie bronili, za tę cywilizację stacjonują tutaj żołnierze amerykańscy i żołnierze Paktu Północnoatlantyckiego" - powiedział szef MON.

 

"Ta cywilizacja dała całemu światu najwspanialsze działa rąk ludzkich i ona dzisiaj została raz jeszcze pokazana jako wartość, którą wspólnie będziemy bronili" - stwierdził Macierewicz

 

Polsko-amerykański wojskowy piknik - pod hasłem "Zawsze blisko, #razembezpieczni" - odbywa się w Warszawie na błoniach stadionu PGE Narodowy, w związku z wizytą prezydenta Trumpa w Polsce. Wstęp jest bezpłatny, piknik potrwa od godz. 15 do 20.

 

"To był sukces organizacyjny"

 

- Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie przebiegła bezpiecznie - poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Błaszczak. To był sukces organizacyjny, zawdzięczamy to ciężkiej pracy funkcjonariuszy - podkreślił.

 

- Po raz kolejny polscy funkcjonariusze udowodnili, że są profesjonalni, że są zaangażowani, że potrafią zapewnić bezpieczeństwo. W świat poszedł przekaz, że Polska jest krajem bezpiecznym, Polska jest krajem gościnnym - powiedział na konferencji Błaszczak.

 

Dodał, że w zabezpieczenie wizyty prezydenta USA było zaangażowanych 4,5 tys. funkcjonariuszy policji, BOR, i Państwowej Straży Pożarnej.

 

PAP

zdr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie