Powódź w Japonii. Wiele osób zaginionych; ewakuowano 400 tys. ludzi

Świat
Powódź w Japonii. Wiele osób zaginionych; ewakuowano 400 tys. ludzi
PAP/EPA/DEFENSE MINISTRY OF JAPAN / HANDOUT

Co najmniej 15 osób, w tym jedno dziecko, uznano za zaginione w powodzi, która nawiedziła południowo-wschodnią Japonię. Ulewne deszcze, które trwają już drugi dzień, spowodowały podtopienia oraz osuwiska na wyspie Kyusiu, gdzie w środę spadło 77,5 cm deszczu. Jest to dwukrotność normy lipcowej - podała w czwartek rano państwowa telewizja NHK.

Stacja poinformowała, że w akcję ratowniczą w związku z wystąpieniem rzek z brzegów i osuwiskami zaangażowanych jest 7,5 tys. funkcjonariuszy: policjantów, strażaków i żołnierzy z oddziałów samoobrony. W akcji poszukiwania zaginionych i ewakuacji uczestniczy 40 helikopterów.

 

- Mamy wiele doniesień o osobach, których bezpieczeństwa nie udało się potwierdzić; wiemy o dziecku, które porwał rwący nurt rzeki czy o rozłączeniu rodzin przez szalejący żywioł - powiedział podczas konferencji prasowej w czwartek rano szef gabinetu premiera Japonii Yoshihide Suga.

 

"Włożymy całą naszą energię w ratowanie życia"

 

- Będziemy nadal pozostawać w kontakcie ze służbami i monitorować sytuację w regionach dotkniętych żywiołem; włożymy całą naszą energię w ratowanie życia i ustalanie rozmiaru szkód - dodał.

 

Z danych udostępnionych przez rząd wynika, że w prefekturze Fukuoka ewakuowano już około 400 tys. ludzi, gdy wezbrane rzeki zagroziły zawaleniem się domów. W sąsiedniej prefekturze Oita zarządzono ewakuację ponad 21 tys. osób. Oba regiony to tereny rolnicze. Ludzie zostali skierowani do wysoko położonych szkół oraz budynków rządowych.

 

Burzowy front atmosferyczny dotarł do Japonii z południowych Chin, gdzie zabił 56 osób. Ulewne deszcze na południu Japonii spodziewane są do czwartku.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie