Pogarsza się stan chorego na raka noblisty Liu Xiaobo

Świat
Pogarsza się stan chorego na raka noblisty Liu Xiaobo
PAP/EPA/ALEX HOFFORD

Stan chorego na nowotwór wątroby chińskiego dysydenta i noblisty Liu Xiaobo ostatnio znacznie się pogorszył - poinformowali w czwartek przedstawiciele szpitala, w którym przebywa chory. Oznajmiono, że Liu skonsultuje grupa najlepszych lekarzy specjalistów.

W wysłanym do mediów komunikacie władze szpitala w mieście Shenyang, na północnym wschodzie Chin, podały również, że poprosiły bliskich Liu, by byli dostępni przez 24 godziny na dobę.

 

Jak informuje agencja Kyodo, powołując się na hongkońskie media, wątroba Liu działa jeszcze gorzej niż wcześniej i lekarze przestali podawać mu leki.

 

Liu, chiński dysydent odbywający karę 11 lat więzienia za "działalność wywrotową", został w ubiegłym tygodniu warunkowo zwolniony z więzienia i przewieziony do szpitala w związku z wykrytym u niego pod koniec maja rakiem wątroby w zaawansowanym stadium.

 

Chiny nie zgadzają się na leczenie za granicą

 

Mimo apeli innych państw i zwolenników Liu Chiny nie zgadzają się na jego leczenie za granicą. Jednak w obliczu narastającej krytyki społeczności międzynarodowej Pekin utworzył ośmioosobowy zespół specjalistów; w środę poinformowano, że wydano zgodę na dołączenie do zespołu ekspertów z Niemiec i USA. Na razie nie wiadomo, kiedy mają oni przyjechać do Chin.

 

Laureat pokojowego Nobla Liu Xiaobo to jeden z dawnych przywódców prodemokratycznych protestów na placu Tiananmen w Pekinie w 1989 roku, obrońca praw obywatelskich i literat. "Działalnością wywrotową", za którą go skazano, władze w Pekinie nazywają przygotowanie przez niego petycji "Karta 08", wzywającej do zniesienia jednopartyjnego systemu politycznego w Chinach.

 

Pokojowego Nobla Liu otrzymał w 2010 roku "za długą walkę bez przemocy na rzecz podstawowych praw w Chinach". Chiński rząd nazywa Liu "przestępcą", a wyróżnienie go Noblem uznał za ingerencję w sprawy wewnętrzne Chin.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie