"No Trump, Yes Paris". "Powitanie" Trumpa na fasadzie Pałacu Kultury w Warszawie

Polska

"Witamy prezydenta Trumpa w Polsce! Przygotowaliśmy specjalną projekcję na Pałacu Kultury. W ten sposób protestujemy przeciwko antyklimatycznej polityce prezydenta Stanów Zjednoczonych i zapowiedzi wycofania USA z tzw. porozumienia paryskiego" - napisali na Facebooku aktywiści Greenpeace, którzy w noc przylotu prezydenta USA do Warszawy wyświetlili na PKiN napis: "No Trump, Yes Paris".

Donald Trump przyleciał do Warszawy w środę po godz. 22. Z lotniska prezydencka limuzyna przejechała ulicami Żwirki i Wigury, Raszyńską i Alejami Jerozolimskimi do hotelu Marriott, gdzie amerykański prezydent wraz z pierwszą damą Melanią Trump spędzili noc.

 

Hotel, w którym zatrzymał się prezydent USA znajduje się obok Pałacu Kultury i Nauki.

 

USA wycofały się z porozumienia klimatycznego

 

Prezydent USA Donald Trump ogłosił 1 czerwca, że USA wycofają się z paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 roku, co jest spełnieniem jego obietnicy, że będzie przedkładał interesy amerykańskich pracowników i konsumentów nad inne.


Porozumienie paryskie jest "w najwyższym stopniu niekorzystne dla USA", działa natomiast na korzyść innych krajów - wyjaśnił prezydent.


Decyzję Trumpa skrytykował były prezydent Barack Obama, który napisał w oświadczeniu, że administracja Trumpa "odrzuca przyszłość".


USA były stroną światowego porozumienia klimatycznego zawartego w grudniu 2015 roku w Paryżu. Przystąpiła do niego administracja Obamy, zobowiązując się do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 26-28 proc. do roku 2025 w porównaniu z poziomem z roku 2005.

 

polsatnews.pl, PAP, Fot. PAP/Radek Pietruszka

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze