"Najlepsze przemówienie, jakie wygłosił", "beszta Rosję". Świat komentuje słowa Trumpa w Polsce

Świat

Pierwsze komentarze z Moskwy, Hamburga, Waszyngtonu i Brukseli zebrali korespondenci Polsat News. Rosja podnosi m.in. kwestie dostawy amerykańskiego gazu do Polski. Niemieckie media zauważają, że Trump nakreślił swoją politykę przed szczytem G20. Stany Zjednoczone twierdzą, że przemówienie w Polsce jest najlepszym, jakie do tej pory wygłosił. W Brukseli zwrócono uwagę na proeuropejską narrację.

Dla Kremla najważniejsze są dwie kwestie. Po pierwsze: dostawa amerykańskich rakiet Patriot do Polski. Druga kwestia to gaz. Amerykanie chcą dostarczać gaz przez Polskę również do Europy Środkowo-Wschodniej. To się Moskwie nie podoba, bo narusza warunki monopolistyczne dla Gazpromu.

 

Hamburg: "ciepłe przyjęcie"

 

Komentatorzy z Hamburga podkreślają, że amerykański prezydent bardzo ciepło został przyjęty w Polsce oraz często podkreślał rolę Polski w Europie. W niemieckich mediach pojawia się informacja, że Niemcy wizyty Trumpa w Polsce bardzo się obawiały przede wszystkim dlatego, że Donald Trump właśnie w ten sposób mógłby podzielić Europę.

 

"Bild" dodaje, ze Donald Trump w Polsce nakreślił swoją politykę przed szczytem G20. Tytuł artykułu nawiązuje jednak do polityki Donalda Trumpa w stosunku do Rosji, którą nawołuje do zerwania sojuszu z Baszarem al-Asadem.

 

Waszyngton: "wspiera NATO"

 

Wielu amerykańskich dziennikarzy twierdzi, że przemówienie Donalda Trumpa na placu Krasińskich jest jednym z najlepszych, jakie do tej pory wygłosił.

 

"New York Times" i "Washington Post" zwracają uwagę na to, że Trump w tym przemówieniu wspiera NATO i beszta Rosję.

 

Bruksela: "proeuropejska narracja"

 

W Brukseli zwraca się uwagę na niespotykaną do tej pory, bardzo proeuropejską narrację Donalda Trumpa. 

 

Komentując liczne pochwały dotyczące Polski unijni politycy i eksperci są dość ostrożni. Tłumaczą, że dotyczyły one przede wszystkim historii, a nie teraźniejszości Polski i mogły być jedynie przykładem zwykłej życzliwości gościa.

 

Polsat News, polsatnews.pl

mr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie