"Inicjatywa Trójmorza ma potencjał, by osiągnąć ważne cele". Prezydent USA na sesji transatlantyckiej

Polska

- Poradziliście sobie z latami ucisku i wszystkich was łączy nadzieja, że wasi obywatele będą rozkwitać, handel będzie rozwijać się, zaś kraje będą absolutnie rozkwitać – powiedział prezydent USA Donald Trump do liderów państw Trójmorza. Amerykański prezydent bierze udział w sesji transatlantyckiej.

Gości II Szczytu Inicjatywy Trójmorza powitał najpierw prezydent Andrzej Duda, który - jak podkreślił - jest jego współgospodarzem wraz z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović. Jak dodał, prezydent Grabar-Kitarović poprowadzi pierwszą część szczytu - sesję transatlantycką. Prezydent podziękował również za obecność prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi.

 

- Chciałbym, żebyśmy powiedzieli jasno, że ta nasza współpraca ma dać Europie trzy impulsy: modernizacyjny, integracyjny i zjednoczeniowy. Ten modernizacyjny to to, czego my bardzo potrzebujemy - my potrzebujemy modernizacji w naszej części Europy, modernizacji naszych przemysłów, potrzebujemy czynić nasze gospodarki coraz bardziej nowoczesnymi - mówił prezydent.

 

 

Mówiąc o impulsie integracyjnym Duda zaznaczył, że "potrzebujemy dobrych połączeń komunikacyjnych, zwłaszcza na osi północ-południe, połączeń, których nam dzisiaj bardzo brakuje, drogowych, kolejowych, energetycznych, telekomunikacyjnych". - To jest wszystko to, co chcemy uzupełnić - podkreślił.

 

Impuls zjednoczeniowy - mówił prezydent - to ten, "który w efekcie będzie prowadził do zacieśnienia więzi nie tylko w naszej części Europy, ale będzie prowadził do zacieśnienia więzi naszej części Europy z pozostałą częścią UE". - Tak żeby UE dzięki naszej współpracy, dzięki naszemu staraniu stawała się coraz silniejsza, coraz bardziej równo rozwinięta i coraz bardziej konkurencyjna gospodarczo wobec świata zewnętrznego - dodał prezydent Duda.

 

 

"W naszej części Europy można zrealizować 157 wielkich projektów"

 

- Jako głowy państw powinniśmy wspierać współpracę w obszarze Trójmorza: współpracę gospodarczą, polityczną. Liczę, że zaangażują się w to nasze rządy, że zaangażują się w to samorządy w naszych krajach, ale przede wszystkim, że zaangażuje się w to biznes i te wielkie przedsięwzięcia będą realizowane - powiedział Duda.

 

- Wspomnę tylko o tym - żebyśmy wiedzieli, jaka jest perspektywa - że nasi przyjaciele z Chorwacji, pani prezydent, mają ekspertyzę, która wskazuje na to, że w naszej części Europy można realizować 157 wielkich projektów infrastrukturalnych, z których każdy jest perspektywiczny. Czy warto mówić coś więcej - 157 wielkich projektów infrastrukturalnych - podkreślił prezydent Polski.

 

"W mieście, gdzie wielokrotnie wcześniej rzeczy niemożliwe stawały się możliwymi"

 

Prezydent Trump zaznaczył, że to "historyczny szczyt" i stwierdził, że jest zaszczycony, że może w nim uczestniczyć. - W mieście, gdzie, jako się rzekło, wielokrotnie już wcześniej rzeczy niemożliwe stawały się możliwymi - dodał.

 

- Myślę, że naprawdę możemy tu mówić o prawdziwej historii tej wspaniałej inicjatywy, chcę wam pogratulować wspaniałej pracy, którą wykonujecie dla tego regionu - powiedział.

 

Trump stwierdził, że każdy spośród 12 krajów Trójmorza ma "inspirującą historię".

 

- To historyczne zgromadzenie ma uruchomić nową przyszłość dla otwartego rynku taniej energii, który przyniesie większe bezpieczeństwo i dobrobyt wszystkim naszym obywatelom. Siedzimy na ogromnych zasobach energetycznych, w tej chwili jesteśmy eksporterami energii, dlatego też niezależnie od tego, kiedy jej będziecie potrzebować - po prostu do nas dzwońcie. Stoimy ramię w ramię z krajami Trójmorza - zaznaczył.

 

- Popieramy waszą dążność do większego dobrobytu i bezpieczeństwa, chylimy czoła przed inicjatywami na rzecz rozbudowy infrastruktury, cieszymy się z tej historycznej możliwości pogłębienia naszego partnerstwa gospodarczego z waszym regionem - dodał Trump.

 

"Kocham to - poniżej kosztów i przed czasem"

 

- Inicjatywa Trójmorza odbuduje cały region i zagwarantuje, że wasza infrastruktura, tak samo jak wasze zobowiązania na rzecz bezpieczeństwa i swobody przywiążą was do całej Europy i całego Zachodu - powiedział Trump.

 

- Stany Zjednoczone Ameryki również wspierają stworzenie forum biznesowego Trójmorza, aby wasze kraje mogły zbudować najnowsze projekty przy pomocy najlepszych talentów w energetyce i robić tak poniżej kosztów i przed czasem. Kocham to - poniżej kosztów i przed czasem - powiedział prezydent USA.

 

Podkreślił, że nowa infrastruktura jest rzeczą podstawową. Wyraził nadzieję, że kraje Trójmorza będą dążyć do osiągnięcia tych samym celów, co USA. "Robimy naprawdę wspaniałe rzeczy" - powiedział Trump dodając, że amerykańska giełda pobiła kolejny rekord, a od 16 lat w USA jest najniższe bezrobocie, ponadto amerykańska armia rośnie w siłę.

 

- Większy dostęp do rynków energetyki, mniej barier dla handlu energetyka i wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego, to jest to co chcemy zrobić - powiedział prezydent USA.

 

"To był dobry kontrakt, muszę przyznać"

 

Ocenił, że "inicjatywa Trójmorza ma potencjał, aby osiągnąć wszystkie te jakże ważne cele bardzo szybko". - Bo macie cudownych ludzi, którzy naprawdę szybko sobie z tym poradzą, gratuluję waszym krajom rozpoczęcia już krytycznych projektów, które otwierają nas na większy dostęp, będziecie zupełnie otwarci, będziecie mieli dostęp do rynków energetyki i pozbędziecie się barier dla handlu energią - powiedział Trump. 

 

Dodał, że "Stany Zjednoczone z dumą widzą, że duże zasoby już pomagają narodom Trójmorza osiągnąć tę tak bardzo potrzebną dywersyfikację energetyczną".

 

- Chcę skorzystać z tej okazji, by pogratulować władzom oraz ludziom z Polski, którzy otrzymali pierwszą dostawę gazu LNG w poprzednim miesiącu; naprawdę to był dobry kontrakt, muszę przyznać - powiedział Trump.

 

"Inicjatywa Trójmorza zagwarantuje, że wasze kraje będą bezpieczne i wolne"

 

Trump ocenił, że kraje Trójmorza staną się silniejsze, niż kiedykolwiek były wcześniej. - Kiedy wasze kraje będą silne, wszystkie wolne kraje Europy są silniejsze, zaś Zachód staje się również silniejszy razem. Nasze i wasze kraje mogą przynieść więcej bezpieczeństwa, pokoju i dobrobytu wszystkim naszym ludziom - zaznaczył.

 

- Ten szczyt otwiera następną wielką granicę energetyczną. Mówimy głównie o energetyce, ponieważ właśnie staliśmy się wielkim eksporterem. (...) Mam nadzieję, że skorzystacie z tego państwo, wykorzystując te zasoby - dodał Trump.

 

- Z wielką przyjemnością przyłączam się do państwa dzisiaj i chcę wszystkim powiedzieć, że Stany Zjednoczone popierają wasze wysiłki. Te projekty poprawią warunki życia niezliczonej ilości ludzi w regionie i na całym świecie. Ameryka będzie waszym najsilniejszym sojusznikiem oraz wytrwałym partnerem w tych naprawdę historycznych inicjatywach, więc gratuluję wszystkim. Stoimy chętni oraz gotowi pomagać i spełniać wasze potrzeby energetyczne oraz inne, które będą się pojawiać - mówił prezydent USA.

 

 

"Gdy będziecie kupować sprzęt wojskowy, mam nadzieję, że będziecie myśleć tylko o USA"

 

- USA nigdy nie będą wykorzystywać energii, aby zmuszać do czegokolwiek i nie pozwolimy by to robili inni; nie chcecie tutaj monopoli - oświadczył Trump.

 

Dodał, że USA są zaangażowane w "otwarty, uczciwy, konkurencyjny rynek dla globalnego handlu energią". - Ameryka będzie wiernym i godnym zaufania partnerem w eksporcie i sprzedaży naszej wysokiej jakości i niskiej po kosztach energii oraz technologii - zapowiedział.

 

Trump podkreślił ponadto, że USA mają najlepszą technologię uzbrojenia wojskowego. - Nikt nawet się nie zbliża do naszego poziomu; to jest fakt - dodał prezydent USA. - Kiedy będziecie kupować sprzęt wojskowy, mam nadzieję, że będziecie myśleć tylko o Stanach Zjednoczonych - oświadczył.

 

Według Trumpa, dzięki rozszerzonemu handlowi i nowej infrastrukturze będzie uruchomiony ogromny system innowacji, który będzie bezpieczny, odpowiedzialny i przyjazny dla środowiska. - USA wspierają zdroworozsądkowe podejście do ochrony zasobów naturalnych, takie, które będzie odpowiedzialnie balansować tworzenie miejsc pracy i rozwój gospodarczy oraz bezpieczeństwo energetyczne - dodał.

 

- Zapraszamy wszystkie kraje do pracy z nami na rzecz tego celu oraz do rozwijania innowacyjnych technologii, które dają narodom na świecie możliwość by stać się prawdziwymi strażnikami ich zasobów naturalnych, pozwalając ludziom wznieść się z ubóstwa w wielką i piękną przyszłość - powiedział Trump.

 

Współpraca 12 państw


W ramach Trójmorza współpracuje ze sobą 12 państw położonych w regionie pomiędzy Adriatykiem, Bałtykiem a Morzem Czarnym. To wspólna inicjatywa Polski i Chorwacji mająca na celu głównie pogłębienie współpracy gospodarczej i infrastrukturalnej.

 

Spotkanie w Warszawie jest drugim szczytem państw Trójmorza. Pierwsze odbyło się w sierpniu zeszłego roku w Dubrowniku. Wówczas reprezentanci 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej przyjęli deklarację, w której wskazali cele współpracy. W dokumencie wyrażono przekonanie, że dzięki poszerzeniu współpracy w dziedzinie energii, transportu, komunikacji cyfrowej oraz gospodarki Europa Środkowa i Wschodnia staną się bardziej bezpieczne i bardziej konkurencyjne oraz przyczynią się tym samym do wzmocnienia Unii Europejskiej jako całości.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie