Dwudniowa dziewczynka w "Oknie życia" w Wielkopolsce. "Jest bardzo ładna i zdrowa"

Polska
Dwudniowa dziewczynka w "Oknie życia" w Wielkopolsce. "Jest bardzo ładna i zdrowa"
Nazaretanki z Ostrzeszowa

Dwudniowa dziewczynka trafiła w późnych godzinach wieczornych w środę do "Okna życia" przy Klasztorze Sióstr Nazaretanek w Ostrzeszowie (woj. wielkopolskie). Dziewczynka jest bardzo ładna i zdrowa - mówi dr Anna Mostek z ostrzeszowskiego szpitala.

Jest to pierwsze dziecko, które pozostawiono w ostrzeszowskim oknie, uruchomionym w 2015 roku. Magda Stańczyk z biura prasowego ostrzeszowskiej policji powiedziała, że dziewczynkę w godzinach wieczornych znalazły siostry nazaretanki. - Ze względu na dobro prowadzonego pod nadzorem prokuratury postępowania nie udzielamy szczegółowych informacji - powiedziała Stańczyk.

 

O tym, że ktoś znalazł się w oknie życia siostry poinformował alarm, który uruchomił się natychmiast po jego otwarciu. - Dodatkowo alarm podłączony jest do sześciu numerów telefonów - powiedziała dyrektor klasztoru siostra Jadwiga. Noworodka zabrało pogotowie do ostrzeszowskiego szpitala na badania.

 

Biologiczna matka ma sześć tygodni na zmianę decyzji

 

Dr Anna Mostek z ostrzeszowskiego szpitala powiedziała, że dziecko jest bardzo ładne. - Po stanie zdrowia widać, że dziewczynka jest donoszona, ma wzrost 51 cm i waży 2,9 kg - powiedziała Mostek.

 

Okno życia w Ostrzeszowie mieści się w budynku przedszkola Sióstr Nazaretanek od strony ul. Klasztornej. Jest to niewielkie pomieszczenie - rodzaj inkubatora, spełniający odpowiednie dla noworodka warunki, w którym kobiety mogą anonimowo i bezpiecznie zostawić nowo narodzone dziecko, jeśli nie chcą lub nie mogą go wychowywać. Biologiczna matka ma sześć tygodni na zmianę decyzji, po upływie których jest uruchamiana procedura adopcyjna.

 

Okno w Ostrzeszowie powstało we współpracy z Caritas Diecezji Kaliskiej. Swoim zasięgiem obejmuje tereny trzech powiatów: Ostrzeszowskiego, Kępińskiego i Krotoszyńskiego.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie