PiS do TK: badanie w trybie cywilnym powołania prezesa TK - niekonstytucyjne
Posłowie PiS wnieśli do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie, że niekonstytucyjna jest dopuszczalność badania przez sądy w trybie cywilnym prawidłowości powołania prezesa TK przez prezydenta RP - poinformował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.
Posłowie wnoszą o uznanie za niekonstytucyjne zapisów Kodeksu postępowania cywilnego w zakresie, w jakim pozwalają na ocenę prawidłowości procesu wyboru prezesa TK. Zdaniem wnioskodawców, ustawodawca świadomie nie przewidział odpowiedniego stosowania przepisów Kpc do zagadnień dotyczących organizacji TK, w tym powoływania prezesa.
Umożliwienie badania przez sądy kwestii konstytucyjnych na podstawie przepisów Kpc godzi w konstytucyjną zasadę podziału i równowagi władzy, a także wykracza poza kompetencje sądów - napisano we wniosku do TK. Według niego, przepisy konstytucyjne Kpc narusza także w zakresie, w jakim pozwala na badanie prawidłowości aktu urzędowego prezydenta RP.
Pytanie prawne ws. "umocowania" sędzi Przyłębskiej
W lutym br. Sąd Apelacyjny w Warszawie, na wniosek b. prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, zadał Sądowi Najwyższemu w trybie cywilnym pytanie prawne ws. "umocowania" sędzi Julii Przyłębskiej jako prezesa TK oraz problemu, czy tę kwestię może oceniać sąd powszechny. SA wskazał m.in., że w grudniu 2016 r. nie została podjęta przewidziana w przepisach uchwała Zgromadzenia Ogólnego TK, przedstawiająca prezydentowi kandydatów na stanowisko prezesa. SN ma zbadać to pytanie 12 września br.
"TK ze zdziwieniem przyjmuje fakt, że sąd cywilny prowadzi sprawę z powództwa osoby nieposiadającej żadnej legitymacji procesowej do zajmowania się problemem funkcjonowania TK, a taką osobą jest były już prezes TK" - komentował wtedy sprawę Trybunał.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze