To najstarsze kino na świecie. Szczeciński Pionier obchodzi 110. urodziny

Kultura
To najstarsze kino na świecie. Szczeciński Pionier obchodzi 110. urodziny
PAP/Marcin Bielecki

Najdłużej nieprzerwanie działające kino na świecie - szczeciński Pionier - obchodzi swoje 110. urodziny. Trzydniowe, jubileuszowe obchody będzie świętować, prezentując kilka przedpremierowych tytułów filmowych.

Jubileusz rozpocznie w piątek przedpremierowy seans filmu "Alibi.com" połączony ze spotkaniem z byłymi pracownikami kina Pionier. Na konferencji prasowej w środę właściciele kina Wanda Szewczyk i Jerzy Miśkiewicz zapowiedzieli, że w spotkaniu wezmą udział dawni kierownicy, kinooperatorzy oraz bileterzy. Święto Pioniera będzie trwało do niedzieli. Widzowie w tym czasie będą mieli okazję zobaczyć 3 filmy premierowe, 7 filmów przedpremierowych, 2 filmy niemy oraz jeden dokument.

 

Atrakcją będą projekcje niemych filmów: "Brzdąc" z Charlie Chaplinem oraz "Sportowiec z miłości" z Busterem Keatonem, któremu towarzyszyć będzie gra tapera, pianistki Liliany Kostrzewy. Będzie można zobaczyć także m.in. szwajcarską komedię obyczajową "Boski porządek", dokument zrealizowany w Istambule "Kedi - sekretne życie kotów" oraz skandynawski dramat "Oli Maki. Najszczęśliwszy dzień jego życia".

 

Dodatkowe pokazy

 

W ramach jubileuszu szczecińskie kino zaplanowało także dodatkowe wydarzenia filmowe, które będą odbywały się do października. Na widzów czekają m.in. projekcje filmów z analogowego projektora na filmowe taśmy 35-milimetrowe, przegląd najlepszych współczesnych europejskich tytułów oraz pokaz filmów dedykowanych trzem pokoleniom szczecinian.

 

Kino Pionier oficjalnie działa od 26 września 1909 roku. Znalezione dokumenty potwierdzają jednak jeszcze dłuższą jego historię - od 1907 roku. Twórcą kina i jego pierwszym właścicielem był Otto Blauert, który bardzo szybko sprzedał je Albertowi Pietzke.

 

Kino - mieszczące się w kamienicy w centrum Szczecina - początkowo funkcjonowało pod nazwą Helios. Później, do końca II wojny światowej, nosiło nazwę Welt-Theater. Od 1945 r. do 1950 r. działało jako Odra. Pierwszym wyświetlanym po wojnie filmem był "Iwan Groźny" w reżyserii Siergieja Eisensteina.

 

Filmy przy kawiarnianych stolikach

 

Pionier to niewielkie kino, w którym początkowo filmy mogło oglądać 160, a obecnie 80 osób. Jest teraz kinem studyjnym. Promuje kino niekomercyjne, ambitne, artystyczne. Ma dwie sale projekcyjne: historyczną, o tradycyjnym wystroju, i małą "kiniarnię", gdzie widzowie oglądają filmy przy kawiarnianych stolikach. Tu również odbywają się projekcje filmów niemych przy dźwiękach muzyki granej na pianinie wyprodukowanym w Szczecinie w 1898 roku.

 

W 2005 r. uznano je za najstarsze, nieprzerwanie działające kino na świecie, za co otrzymało certyfikat wystawiony przez Guinness World Records. W tym samym roku kino Pionier zostało przyjęte do prestiżowej sieci ekskluzywnych kin Europa Cinemas oraz sieci Kin Studyjnych.

 

Czytelnicy brytyjskiego "The Guardian" docenili szczecińskie kino i umieścili je wśród najlepszych polskich propozycji kulturalnych dla turystów, m.in. obok zamku w Lublinie, Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie, powsińskiego ogrodu botanicznego i warszawskiego Starego Miasta.

 

PAP/Marcin Bielecki

 

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie