Legutko współprzewodniczącym Europejskich Konserwatystów i Reformatorów

Świat
Legutko współprzewodniczącym Europejskich Konserwatystów i Reformatorów
Polsat News

Europoseł PiS Ryszard Legutko został w środę wybrany na współprzewodniczącego grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim. Będzie dzielił przewodnictwo w trzeciej pod względem wielkości frakcji w PE z Brytyjczykiem Syedem Kamallem.

PiS zwraca uwagę, że Legutko jest jedynym Polakiem piastującym funkcję lidera grupy politycznej w obecnej kadencji europarlamentu. Decyzja o jego wyborze, która została podjęta przez aklamację, związana jest z negocjacjami warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

 

Delegacja PiS jest drugą co do wielkości, po brytyjskiej, w grupie EKR. "Polsko-brytyjskie współprzewodnictwo w grupie ma wzmocnić mandat EKR w procesie negocjacji (ws. Brexitu - red.), a także przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego" - podkreśliło PiS w komunikacie.

 

"Wyraz zaufania"

 

- Traktuję ten wybór jako wyraz zaufania ze strony członków grupy politycznej, a także uznania dla pracy delegacji PiS, jak również dla wysokiej pozycji tej partii w naszej rodzinie politycznej i życiu politycznym Europy. Liczę, że grupa EKR utrzyma swoją silną pozycję w Parlamencie Europejskim, a w kolejnej kadencji stanie się główną polityczną siłą eurorealistyczną w PE - oświadczył Legutko.

 

- Wybór prof. Legutki to niewątpliwie sukces PiS i kolejny dowód na to, że twierdzenia o rzekomej izolacji PiS na forum UE to mrzonki. Delegacja Prawa i Sprawiedliwości cieszy się olbrzymim zaufaniem w grupie EKR, o czym świadczy zdecydowane poparcie udzielone dziś prof. Legutce. To ważny sygnał i wzmocnienie grupy przed wyborami do PE w 2019 roku - ocenił zaangażowany w rozmowy na ten temat europoseł PiS Tomasz Poręba.

 

O zmianie w kierownictwie konserwatystów mówiło się już rok temu, po decyzji Wielkiej Brytanii o wyjściu z UE. Źródła informowały, że w delegacji brytyjskiej w PE dochodziło do napięć między zwolennikami i przeciwnikami Brexitu. Ostatecznie Kamall, który prowadził kampanię na rzecz wyjścia jego kraju z UE, pozostał na stanowisku. Europosłowie PiS zabiegali jednak o władzę we frakcji, bo w obliczu odejścia Brytyjczyków z PE chcieli mieć możliwość prowadzenia rozmów na temat dołączenia do EKR nowych członków w przyszłej kadencji.

 

Konserwatyści popierają zmianę

 

Kierownictwo konserwatystów w ubiegłym miesiącu poparło zmianę, która przewiduje podzielenie przewodnictwa we frakcji. Nie jest to niczym niezwykłym w Parlamencie Europejskim. Dwóch przewodniczących mają też Zieloni.

 

- Gratuluję profesorowi Legutce wyboru na stanowisko współprzewodniczącego grupy EKR. W ciągu najbliższych 21 miesięcy chcę współpracować z profesorem i innymi członkami grupy EKR, aby kontynuować pracę frakcji na rzecz reformy Unii Europejskiej - oświadczył Kamall.

 

Legutko jest w Parlamencie Europejskim od 2009 r. Zasiada w komisji spraw zagranicznych PE i komisji śledczej zajmującej się naruszeniami prawa UE w odniesieniu do prania brudnych pieniędzy i unikania opodatkowania. Do tej pory był wiceszefem frakcji EKR. Jest również szefem delegacji PiS w europarlamencie. W latach 2005-2007 był senatorem, później był sekretarzem stanu w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie