Zawiadomienie do prokuratury ws. słów Bodnara o ludobójstwie Żydów

Polska
Zawiadomienie do prokuratury ws. słów Bodnara o ludobójstwie Żydów
PAP/Jakub Kamiński

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar znieważył Naród Polski; zawiadomienie tej treści wpłynęło do prokuratury - informuje w środę Nasz Dziennik.

Chodzi o telewizyjny wywiad RPO sprzed dwóch tygodni, w którym Bodnar powiedział, że za ludobójstwo Żydów podczas II wojny światowej odpowiadają Niemcy, ale "wiele narodów" w realizacji Holokaustu "współuczestniczyło". "W tym, o czym mówię z ubolewaniem - także naród polski" - stwierdził Bodnar.

 

Zawiadomienie w tej sprawie złożyła gdańska radna Anna Kołakowska. Jej zdaniem, wypowiedź rzecznika "bez wątpienia miała na celu znieważenie Narodu Polskiego".

 

- Tego rodzaju wypowiedzi (...) należy uznać za niedopuszczalne. Tym bardziej, że używanie tego typu uogólnień, sprzecznych z faktami historycznymi stawia Polskę w nieprawdziwym, bardzo krzywdzącym świetle na arenie międzynarodowej - podkreśla Kołakowska.

 

W jej przekonaniu słowa Bodnara należy traktować jako próbę rozmywania odpowiedzialności Niemiec za Holokaust. - Wskazuje bowiem, ze wszyscy lub większość Polaków mordowała Żydów, czyli używa się kwantyfikatora ogólnego, co pozostaje w sprzeczności z historią - dodaje radna.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie