Woda w Będzinie zdatna do spożycia

Polska
Woda w Będzinie zdatna do spożycia
Pixabay/tiburi

Po wtorkowych badaniach sanepid dopuścił do spożycia wodę w dwóch dzielnicach Będzina (Śląskie), wskazując jedynie, że ze względu na chlorowanie możliwa jest zmiana jej zapachu i smaku. Woda tam była niezdatna do picia od soboty.

"Woda w sieci wodociągowej miasta Będzin, dzielnice: Osiedle Zamkowe, Śródmieście, jest przydatna do spożycia" - brzmi wtorkowy komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Dąbrowie Górniczej. "Uwaga: ze względu na chlorowanie wody możliwa jest zmiana zapachu i smaku wody" - zastrzegł sanepid.

 

Ok. 8 tys. mieszkańców tamtejszego śródmieścia i Osiedla Zamkowego nie miało wody o prawidłowej jakości od soboty. W niedzielę sanepid dopuścił wodę do picia - po przegotowaniu - na Os. Zamkowym. Mieszkańcy śródmieścia dotąd zmuszeni byli korzystać do celów spożywczych oraz higienicznych z wody dostarczanej beczkowozami lub butelkowanej.

 

Przekroczone parametry mikrobiologiczne

 

W sobotę dąbrowski sanepid powiadomił o stwierdzonych w Będzinie przekroczeniach parametrów mikrobiologicznych w próbkach wody przeznaczonej dla śródmieścia i Osiedla Zamkowego. Według służb kryzysowych wojewody śląskiego chodziło o bakterię z grupy coli.

 

Taka sytuacja oznacza, że nie należy korzystać z wody wodociągowej do celów spożywczych ani higienicznych - nawet po przegotowaniu. Woda z kranu nie nadaje się do picia, przygotowywania napojów i potraw, mycia produktów spożywczych, przygotowywania lodu czy mycia naczyń kuchennych i sztućców. Nie należy się też nią myć; można jedynie używać jej w celach sanitarnych, czyli do spłukiwania toalet.

 

W niedzielę sanepid zmniejszył ograniczenia w korzystaniu z wody z sieci dla mieszkańców Os. Zamkowego. Poinformował, że z wody można już tam było korzystać w celach spożywczych, jednak tylko po przegotowaniu. Mieszkańców śródmieścia obowiązywały wcześniejsze zasady.

 

Powodem podwyższona temperatura wody

 

W niedzielę samorząd Będzina podał jako powód sytuacji podwyższenie temperatury wody w sieci wodociągowej - z uwagi na warunki atmosferyczne. W sieci wodociągowej nie stwierdzono innych przyczyn pogorszenia jakości wody. Na bieżąco prowadzono monitoring stanu jakości wody w sieci.

 

Zgodnie z raportami służb kryzysowych wojewody zanieczyszczenie wody przeznaczonej do spożycia bakterią z grupy coli stwierdzono też w sobotę w Boronowie w powiecie lublinieckim, (liczbę mieszkańców dotkniętych problemem oszacowano na ok. 3 tys.). Również tam we wtorek sanepid dopuścił wodę do picia.

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie