Szyszko zaprosił delegację UNESCO do Puszczy Białowieskiej

Polska
Szyszko zaprosił delegację UNESCO do Puszczy Białowieskiej
PAP/Grzegorz Momot

Minister środowiska Jan Szyszko na 8 lipca zaprosił do Puszczy Białowieskiej członków Światowego Komitetu Dziedzictwa UNESCO - poinformował we wtorek w komunikacie resort. Dodał, że "będzie to doskonała okazja do zaprezentowania Puszczy jako dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego".

"Minister środowiska prof. Jan Szyszko zaprosił członków Światowego Komitetu Dziedzictwa UNESCO do złożenia wizyty w Puszczy Białowieskiej. Odbędzie się ona 8 lipca 2017 r." - napisano w komunikacie. Zaproszenie w imieniu ministra członkom Światowego Komitetu Dziedzictwa przekazał wiceminister środowiska Andrzej Konieczny, który bierze udział w 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie.

 

Jak podkreślono, uczestnicy 41. Sesji UNESCO "na własne oczy będą mogli przekonać się o istnieniu potrzeby prowadzenia czynnej ochrony przed gradacją kornika drukarza, który zagraża puszczańskim siedliskom".

 

"Chcemy pokazać Puszczę taką, jaka ona jest"

 

"Wokół sprawy Puszczy Białowieskiej narosło wiele nieprawd, dlatego chcemy pokazać Puszczę taką, jaka ona jest. Nie poprzez negatywny PR, który organizacje aktywistów próbują roztaczać nad Ministerstwem Środowiska i leśnikami, pomijając w całej dyskusji lokalną społeczność, ale poprzez wskazanie tam na miejscu, gdzie leży źródło problemu" - powiedział cytowany w komunikacie rzecznik prasowy resortu Paweł Mucha.

 

Resort przypomina, że populacja kornika drukarza "rozwija się w niebezpiecznym tempie, co prowadzi do wewnętrznego wyniszczenia Puszczy Białowieskiej". "Zanikają siedliska przyrodnicze oraz zamierają drzewostany, głównie świerkowe. Liczba martwych świerków w Puszczy liczona jest w milionach, a wraz z degradacją siedlisk zmniejsza się również występowanie cennych, chronionych gatunków roślin i zwierząt" - podkreślono.

 

41. sesja UNESCO w Krakowie

 

W poniedziałek w Krakowie rozpoczęły się obrady 41. sesji UNESCO, potrwają do 12 lipca. Sesja po raz pierwszy odbywa się w Polsce. Bierze w niej udział ok. 3 tys. osób ze 140 krajów. Uczestnicy spotkania podejmą ponad 200 decyzji dotyczących światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Oprócz przedstawicieli 21 państw, które są obecnie członkami Komitetu, w obradach wezmą udział delegaci z ponad 110 innych krajów - sygnatariuszy konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego uchwalonej w 1972 r. Na wydarzenie zarejestrowało się 280 dziennikarzy.

 

Obecnie na liście Światowego Dziedzictwa są 1052 dobra w 165 państwach. Komitet przeprowadzi w Krakowie przegląd stanu zachowania 99 z tych obiektów. Jest wśród nich Białowieża. Punkt dotyczący jej ma być procedowany w środę. Projekt decyzji Komitetu przygotowany przed spotkaniem w Krakowie mówi m.in. o tym, żeby do Białowieży ponownie wysłać misję ekspertów. Organizacje ekologiczne zapowiadają w Krakowie manifestacje w obronie puszczy.

 

Dyskusja nt. wpisu Puszczy na listę dziedzictwa zagrożone zaplanowana na przyszły rok

 

W poniedziałek szef MKiDN Piotr Gliński powiedział, że kwestia Puszczy Białowieskiej będzie jeszcze badana przez ekipę ekspertów, dyskusja na temat ewentualnego wpisu na listę dziedzictwa zagrożonego UNESCO odbędzie się za rok. - W agendzie (sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa - red.) dyskusji nie ma. W agendzie jest punkt dotyczący przyjęcia stanowiska UNESCO w tej kwestii i przełożenia dyskusji za rok, na następną sesję - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej Gliński.

 

Potwierdzili to także obecni na poniedziałkowej konferencji prasowej przedstawiciele UNESCO. Jak wyjaśniła dyrektor Światowego Centrum Dziedzictwa Mechtild Roessler, Komitet podczas sesji będzie omawiał ponad 150 raportów, w tym także raport dotyczący Białowieży. - W tym momencie ten punkt nie jest otwarty, ponieważ komitet nie może dokładnie omówić 154 raportów, bo musielibyśmy zostać tutaj na trzy tygodnie - mówiła Roessler.

 

Puszcza Białowieska na liście UNESCO

 

Puszcza Białowieska znajduje się na liście dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Minister środowiska Jan Szyszko zapowiedział niedawno, że Polska złoży wniosek do UNESCO, by puszczę wpisać na listę dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego. Jego zdaniem, kiedy puszczę wpisywano na listę światowego dziedzictwa, popełniono błąd, ograniczając się jedynie do kwestii przyrodniczej.

 

Komitet Światowego Dziedzictwa w 2014 r. przyjął zgłoszony przez Polskę i Białoruś wspólny wniosek o wpisanie obszaru Puszczy Białowieskiej, leżącej po obu stronach granicy, na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Według ministerstwa, odbyło się to bez konsultacji ze społecznością lokalną. Starania trwały od 2008 r., natomiast wniosek złożono w 2012 roku.

 

Spór wokół Puszczy Białowieskiej przybrał na sile, kiedy pod koniec marca 2016 r. minister środowiska zatwierdził aneks do Planu Urządzenia Lasu (PUL) dla Nadleśnictwa Białowieża. Przewiduje on większe cięcia, tłumaczone przez leśników koniecznością walki z masowym występowaniem kornika atakującego świerki.

 

W połowie kwietnia Komisja Europejska poinformowała, że w związku z decyzją o zwiększonej wycince w Puszczy Białowieskiej, przeszła do drugiego etapu - prowadzonej od czerwca ubiegłego roku - procedury przeciwko Polsce. KE wezwała Polskę do wstrzymania zaplanowanych cięć w Puszczy Białowieskiej. Resort środowiska podkreśla, że działa zgodnie z prawem - polskim i europejskim - które zobowiązuje nasz kraj do ochrony gatunków i siedlisk cennych dla UE.

 

Od kilku tygodni działacze Greenpeace i Fundacji Dzika Polska protestują przeciwko wycince drzew w Puszczy Białowieskiej.

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie