Rozebrali się przed Auschwitz, zabili owcę i skuli się łańcuchami. Staną przed sądem

Polska
Rozebrali się przed Auschwitz, zabili owcę i skuli się łańcuchami. Staną przed sądem
Wikimedia Commons/Dnalor 01

Za znieważenie miejsca pamięci, jakim jest były niemiecki obóz Auschwitz, odpowie przed sądem 11 osób, które wiosną br. uczestniczyły w antywojenny proteście przy bramie "Arbeit macht frei" - podała we wtorek prokuratura. Oskarżeni m.in. rozebrali się do naga.

Wiceszef oświęcimskiej prokuratury rejonowej Mariusz Słomka poinformował, że akt oskarżenia został skierowany do tamtejszego sądu rejonowego. Wśród oskarżonych jest pięciu obywateli Polski, pięciu Białorusinów oraz Niemiec.

 

Dwóch z nich dodatkowo odpowie za zabicie zwierzęcia, którego dopuścili się przy historycznej bramie.

 

Za znieważenie miejsca pamięci grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności. Za zabicie zwierzęcia można trafić na 2 lata do więzienia.

 

Prokuratorzy wyłączyli do osobnej sprawy materiały dwunastego podejrzanego, który się ukrywa.

 

"Protest antywojenny"

 

Pod koniec marca br. członkowie grupy pod historyczną bramą główną byłego obozu Auschwitz rozebrali się do naga i próbowali się skuć ze sobą kajdankami. Na wieńczącym bramę napisie "Arbeit macht frei" zawiesili płachtę z wyrazem Love (miłość). Zabili także jagnię. Z ich późniejszych zeznań wynika, że miał to być protest antywojenny, ale nie dotyczył konkretnego konfliktu.

 

Uczestnicy incydentu zostali szybko zatrzymani przez policję i trafili pod klucz. Są w wieku od 20 do 27 lat. Wśród nich były kobiety. Po przesłuchaniu i postawieniu zarzutów zostali zwolnieni.

 

Oskarżeni, aby przeprowadzić akcję, skrzyknęli się za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych.

 

"Godzi to w pamięć wszystkich ofiar obozu Auschwitz"

 

Muzeum Auschwitz po incydencie wydało oświadczenie, w którym podkreśliło, że wykorzystywanie symboliki byłego niemieckiego obozu do jakichkolwiek manifestacji lub happeningów jest niedopuszczalne. "Godzi to w pamięć wszystkich ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz" - napisali.

 

Brama główna w byłym obozie Auschwitz I jest należy do najbardziej rozpoznawalnych symboli tego miejsca. Wykonali ją na rozkaz Niemców polscy więźniowie polityczni. Wykonanie bramy związane było z wymianą prowizorycznego zewnętrznego ogrodzenia obozu, wspartego na słupach drewnianych, na ogrodzenie stałe na słupach żelbetowych, z drutem kolczastym pod napięciem.

 

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie