Rosja rozważa rozmieszczenie swojego wojska w strefach deeskalacji w Syrii

Świat
Rosja rozważa rozmieszczenie swojego wojska w strefach deeskalacji w Syrii
Reuters

Rosja rozważa rozmieszczenie swoich wojsk w tzw. strefach deeskalacji w Syrii, gdy te zostaną uzgodnione - powiedział rosyjski negocjator Aleksandr Ławrentiew podczas rozpoczętej we wtorek w Astanie piątej rundy negocjacji pokojowych w sprawie Syrii.

- Po osiągnięciu końcowego porozumienia z Turcją i Iranem, Rosja może rozmieścić swoje wojska w celu nadzorowania granic planowanych stref deeskalacji w Syrii w ciągu dwóch czy trzech tygodni - powiedział Ławrentiew agencji Reutera. - Moskwa, Ankara oraz Teheran zamierzają uzgodnić szczegóły porozumienia - dodał rosyjski negocjator.

 

W negocjacjach w Astanie, stolicy Kazachstanu, Rosja, Turcja i Iran występują w charakterze pośredników w rozmowach pomiędzy różnymi ugrupowaniami syryjskimi; przedstawiciele USA, Jordanii oraz specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura pełnią funkcję obserwatorów. Kazachski minister spraw zagranicznych Kairat Abdrachmanow potwierdził obecność w Astanie dziewięciu przedstawicieli zbrojnej syryjskiej opozycji.

 

Jak informowała turecka gazeta "Daily Sabah", pierwszego dnia negocjacji zaplanowano szereg dwustronnych rozmów między negocjatorami, a w środę odbędzie się sesja plenarna z udziałem wszystkich stron.

 

Poprzednia runda negocjacji w Astanie, która odbyła się w maju, doprowadziła do zawarcia porozumienia w sprawie utworzenia w Syrii tzw. stref deeskalacji.

 

Siódma runda syryjskich negocjacji

 

10 lipca rozpocznie się siódma runda syryjskich negocjacji w Genewie pod auspicjami ONZ z udziałem przedstawicieli syryjskiego rządu i zbrojnej opozycji.

 

Rosja i Iran wspierają prezydenta Syrii Baszara el-Asada w jego walce z popieraną przez Zachód opozycją. Zarówno syryjskie siły rządowe, jak i zbrojna opozycja walczą przeciwko Państwu Islamskiemu (IS).

 

Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się w marcu 2011 roku, kiedy pokojowe demonstracje antyrządowe przekształciły się w krwawe starcia z wojskiem i policją. W wyniku trwającego już ponad sześć lat konfliktu zbrojnego, w który zaangażowały się światowe mocarstwa, śmierć poniosło ponad 310 tys. ludzi, a 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie