Prezydent Chin za strategicznym partnerstwem z Niemcami

Świat
Prezydent Chin za strategicznym partnerstwem z Niemcami
PAP/EPA/Sergei Ilnitsky

Prezydent Chin Xi Jinping opowiedział się we wtorek na łamach dziennika "Die Welt" za dalszym rozwojem partnerstwa strategicznego z Niemcami. Oba kraje powinny jego zdaniem działać wspólnie na rzecz pokoju, stabilizacji i dobrobytu na świecie.

"Chiny i Niemcy, jako druga i czwarta pod względem wielkości gospodarki świata, jako wiodące narody handlowe i jako kraje dysponujące znacznym wpływem, muszą same dobrze się rozwijać, lecz z drugiej strony powinny także ponosić odpowiedzialność za pokój, stabilizację i dobrobyt w skali światowej i w swoich regionach" - napisał Xi Jinping w artykule opublikowanym we wtorkowym wydaniu "Die Welt".

 

Zdaniem prezydenta Chin "strategiczny charakter" relacji chińsko-niemieckich "zyskuje stale na znaczeniu". Xi wyjaśnił, że celem jego wizyty w Niemczech jest wymiana poglądów z Merkel i prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem o tym, "jak w nowej sytuacji wykorzystać szanse na dalszy rozwój chińsko-niemieckiego partnerstwa strategicznego".

 

"Poprawa i udoskonalenie międzynarodowych mechanizmów i reguł"

 

Oba kraje powinny wspólnie zabiegać "o poprawę i udoskonalenie międzynarodowych mechanizmów i reguł, a także wnieść godny wkład w zachowanie regionalnej stabilności i pokoju światowego" - napisał prezydent.

 

Xi spotkał się w południe w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wieczorem przyjedzie do Berlina, gdzie w środę będzie rozmawiał z Merkel i Steinmeierem. W piątek i sobotę chiński przywódcza będzie uczestniczył w spotkaniu na szczycie G20 w Hamburgu.

 

Agencja dpa zwraca uwagę na wzrost napięcia w relacjach chińsko-amerykańskich. Władze Chin zaniepokojone są manewrami amerykańskiego niszczyciela na Morzu Południowochińskim oraz sprzedażą Taiwanowi amerykańskiej broni - pisze dpa.

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie