Pierwsze spotkanie Putina z Trumpem 7 lipca w Hamburgu

Świat
Pierwsze spotkanie Putina z Trumpem 7 lipca w Hamburgu
PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL, PAP/EPA/OLIVIER DOULIERY / POOL

Pierwsze spotkanie prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Donalda Trumpa, odbędzie się w Hamburgu 7 lipca - poinformował we wtorek doradca Putina Jurij Uszakow. Wcześniej zapowiadano spotkanie obu przywódców w ramach szczytu G20, nie precyzując daty.

Jeszcze w poniedziałek strona rosyjska informowała, że spotkania nadal nie ma w grafiku obu prezydentów podczas szczytu.

 

Uszakow wcześniej zapowiadał, że tematami rozmów Putina i Trumpa będą relacje rosyjsko-amerykańskie, sytuacja w Syrii i na Ukrainie, walka z terroryzmem i inne kwestie wymagające współpracy obu krajów. Rosja gotowa jest dyskutować o kwestiach dwustronnych i kontroli zbrojeń - zadeklarował przedstawiciel Kremla.

 

Telewizja CNN podawała zaś, powołując się na źródła w Białym Domu, że Trump podczas spotkania planuje skoncentrować się na sytuacji w Syrii i na Ukrainie.

 

Pod koniec zeszłego tygodnia doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego H.R. McMaster potwierdził, że prezydent USA spotka się z Putinem przy okazji szczytu G20 w Hamburgu w dniach 7-8 lipca.

 

"Pełnowartościowe" spotkanie

 

W rozmowie z agencją TASS rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wyjaśnił, że rozmowy Putina i Trumpa są planowane jako "pełnowartościowe" osobne spotkanie, podczas którego prezydenci siedzą, nie chodzi o rozmowy, gdy prezydenci na stojąco debatują w kuluarach szczytu - zapewnił rzecznik.

 

Ze swej strony doradca Putina Jurij Uszakow wskazał, że na razie "nie jest jasne, jak długo trwać będzie spotkanie". - Mamy nadzieję, że będzie to dość wyczerpująca rozmowa - dodał. - Wiele oczekujemy po tym spotkaniu, pierwszy kontakt jest bardzo ważny i jest wiele do przedyskutowania - podkreślił Uszakow.

 

Jak poinformował Pieskow, po spotkaniu prezydentów nie jest przewidziana konferencja prasowa.

 

 

Szczyt G20 okazją do pierwszego spotkania przywódców

 

Trump i Putin będą uczestniczyć w szczycie G20, odbywającym się w Hamburgu w dniach 7-8 lipca. Ostatecznie to forum stanie się okazją do ich pierwszego osobistego spotkania; dotąd prezydenci przeprowadzili wyłącznie kilka rozmów telefonicznych. Po wyborze Trumpa i jego zaprzysiężeniu w styczniu br. na prezydenta USA kwestia spotkania Putina z nowym gospodarzem Białego Domu była wielokrotnie podnoszona przez rosyjskich komentatorów i media.

 

O możliwym spotkaniu z Trumpem Putin wypowiedział się publicznie pod koniec marca; ocenił wówczas, że mogłoby do niego dojść w Finlandii w ramach szczytu Rady Arktycznej. Wcześniej rosyjski prezydent wymienił Słowenię jako możliwe miejsce rozmów z Trumpem. Jednak tuż przed kwietniową wizytą w Moskwie sekretarza stanu USA Rexa Tillersona rosyjscy komentatorzy oceniali, że do spotkania prezydentów nie dojdzie przed lipcem, kiedy to obaj będą uczestniczyć w szczycie G20.

 

PAP

dk/kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie