Park narodowy usunięty z listy UNESCO. Bo już mu nic nie zagraża

Technologie
Park narodowy usunięty z listy UNESCO. Bo już mu nic nie zagraża
commons.wikimedia.org/ETF89/CC BY-SA 4.0

Park Narodowy Komoe w Wybrzeżu Kości Słoniowej, po 14 latach, został usunięty we wtorek z Listy światowego dziedzictwa w zagrożeniu. Taką decyzję podjął obradujący w Krakowie Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stało się tak dzięki poprawie jego sytuacji, a decyzję przyjęto brawami.

Obradujący w Krakowie Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO zajął się we wtorek analizą dotyczącą obiektów światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego, które z różnych powodów - konfliktów zbrojnych, katastrof naturalnych, presji cywilizacyjnej - są w zagrożeniu. Przegląd obejmuje 55 miejsc już wpisanych na Listę światowego dziedzictwa w zagrożeniu (List of World Heritage in Danger).

 

Zagrożenie minęło, park znika z listy

 

Park Narodowy Komoe to park w północno-wschodniej części Wybrzeża Kości Słoniowej, utworzony w 1968 roku. Jego nazwa pochodzi od przepływającej przez jego terytorium rzeki Komoe. Jest to jeden z największych chronionych obszarów w Afryce Zachodniej, wyróżnia się wyjątkową różnorodnością świata roślinnego. Park został w 1983 roku wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 2003 roku, ze względu na wzmożone kłusownictwo, na Listę światowego dziedzictwa w zagrożeniu.

 

Członkowie Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO podkreślali w trakcie swoich wystąpień, że przykład Parku Narodowego Komoe pokazuje, że wpis na Listę światowego dziedzictwa w zagrożeniu nie jest karą, ale może stać się przyczynkiem do poprawy stanu danego miejsca. Gratulowali także osobom, które przyczyniły się do poprawy sytuacji w parku. Zachęcali także inne kraje do podobnego działania, w celu wypisania z Listy światowego dziedzictwa w zagrożeniu innych miejsc.

 

Przykład dla Afryki i całego świata

 

- To wspaniałe osiągnięcie, które może stać się przykładem dla innych miejsc z Afryki i całego świata, które znajdują się na liście - powiedział przedstawiciel Finlandii.

 

Decyzję o wypisaniu z listy Parku Komoe obradujący członkowie Komitetu przyjęli gromkimi brawami.

 

- Jestem bardzo poruszona, szczęśliwa i wdzięczna UNESCO, a także innymi partnerom z całego świata, którzy od 2003 roku pomagali Wybrzeżu Kości Słoniowej przy poprawie sytuacji w Parku Komoe - powiedziała przedstawicielka Wybrzeża Kości Słoniowej.

 

Jak mówiła, zdaje sobie sprawę, że jest przed nimi jeszcze sporo wyzwań, jednocześnie prosiła o dalsze wsparcie dla parku.

 

- Udowodniliście, że usunięcie z Listy światowego dziedzictwa w zagrożeniu jest realnie możliwe - powiedział przewodniczący 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa prof. Jacek Purchla.

 

Pięć innych rejonów zagrożonych

 

W Krakowie w kolejnych dniach obrad, gdy omawiany będzie stan zachowania zabytków znajdujących się obecnie na Liście światowego dziedzictwa UNESCO, może zapaść decyzja o umieszczeniu pięciu z nich na liście dziedzictwa w zagrożeniu. Chodzi o dolinę Katmandu, zabytkowe centrum Wiednia, region ekologiczny Cerrado i parki narodowe Chapada dos Veadeiros i Emas w Brazylii, wyspy i obszary chronione Zatoki Kalifornijskiej w Meksyku oraz fort i ogrody Szalimar w Lahaur w Pakistanie.

 

Na Liście światowego dziedzictwa w zagrożeniu są obecnie zabytki m.in. z terenu Afganistanu, Iraku, Izraela, Libii, Mali, Syrii, Palestyny, ale też z USA, Wielkiej Brytanii, Wenezueli i Peru.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie