Orban: misją prezydencji węgierskiej jest wzmocnienie UE

Świat
Orban: misją prezydencji węgierskiej jest wzmocnienie UE
PAP/EPA/Szilard Koszticsak

Misją prezydencji węgierskiej jest wzmocnienie UE od środka i na zewnątrz - mówił premier Węgier Viktor Orban po szczycie V4 z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim. Jak dodał kraje V4 wyraziły wdzięczność Sisiemu za działania na rzecz stabilizacji w regionie.

Orban podkreślił, że Węgry przejęły zadania koordynujące w Grupie Wyszehradzkiej. - Misją prezydencji węgierskiej jest wzmocnienie Unii Europejskiej od środka i na zewnątrz - powiedział.

 

Jak dodał, w trakcie spotkania szefów rządów V4 we własnym gronie omówione zostały kwestie nielegalnej migracji, a także bezpieczeństwa. Premier Węgier zaznaczył, że rozmowy z prezydentem Egiptu dotyczyły głównie terroryzmu i nielegalnej migracji oraz stabilizacji w południowym regionie Morza Śródziemnego oraz współpracy gospodarczej pomiędzy Egiptem a krajami Europy Środkowej.

 

- Kraje V4 wyraziły wdzięczność prezydentowi Egiptu za prace wykonaną na rzecz stabilizacji regionu, w którym leży Egipt - mówił Orban.

 

Szef węgierskiego rządu poinformował, że rozmowy z Sisim dotyczyły także sytuacji w Libii.

 

"Libia jest taką lekcją, z której możemy się dużo nauczyć"

 

- My wyraziliśmy przekonanie, że Libia jest taką lekcją, z której możemy się dużo nauczyć, że my jesteśmy odpowiedzialni za sytuacja, która się tam pojawiła - powiedział.

 

- Nie mieliśmy określonego planu, dlatego przyczyniliśmy się do destabilizacji tego kraju i ponosimy odpowiedzialność za to, że północna granica Libii jest otwarta, niestrzeżona - dodał Orban.

 

Premier Węgier ocenił, że obecna współpraca między V4 a Egiptem jest na niskim poziomie, poniżej potencjału, jednak wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się, co do tego, że należy zwiększyć współpracę między Egiptem a krajami Europy Środkowej.

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie