Ogromna grafika wieloryba na promie Cracovia. Użyto 275 litrów farb w ośmiu kolorach

Polska
Ogromna grafika wieloryba na promie Cracovia. Użyto 275 litrów farb w ośmiu kolorach
Facebook/Mariusz Waras

Kolorowa grafika przedstawiająca wieloryba zdobi dziób promu pasażersko-samochodowego Cracovia, który należy do Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Nad rysunkiem, który zajmuje przeszło 900 mkw. pracowały 4 osoby przez blisko miesiąc - powiedział we wtorek twórca rysunku Mariusz Waras.

Artysta wyznał, że inspiracją do namalowania wielkoformatowego grafitti było "dawne logo Polferries, które przedstawiało rysunkowego wieloryba, do którego przez rampę wjeżdżają samochody". - W swym rysunku odwołałem się także do nazwy promu czyli Cracovii. Kreska inspirowana jest witrażami Stanisława Wyspiańskiego - dodał.

 

Szkic naniesiony za pomocą rzutnika

 

Grafika obejmuje obie strony dziobu promu. Do jej stworzenia użyto 275 litrów farb w ośmiu kolorach. Jak zaznaczył Waras rysunek jest porównywalnej wielkości do wielorybów żyjących w naturze.

 

Pytany o etapy powstawania malunku, artysta powiedział, że początkowy szkic rysunku został naniesiony na dziób za pomocą rzutnika.  - Malowanie odbyło się z suchego doku z podnośników. Nie było ono łatwe, gdyż dziób promu nie jest płaską pionową ścianą, ale ma swoje skróty. Trudno je opanować, tak aby z każdej strony można było dostrzec wieloryba - dodał.

 

Ozdobił też bolid Formuły 1

 

Mariusz Waras to street-artowy artysta, wykładowca w Akademii Sztuki w Szczecinie. To nie pierwszy jego wielkoformatowy rysunek - w 2015 r. pomalował on prom Mazovia, również należący do PŻB. Rysunek na promie przedstawia wynurzająca się z fal rybę, a jej łuski tworzą wzory nawiązujące do wycinanek łowickich. Waras ozdobił także bolid Formuły 1 Kimiego Raikkonena oraz wieżę kontroli lotów na lotnisku w norweskim Stavanger. Artysta tworzy murale w miastach na całym świecie, m.in. w Berlinie, Nowym Jorku i Dżakarcie.

 

Cracovia to nowy prom we flocie PŻB, który obecnie jest modernizowany w Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia S.A. w Szczecinie.

 

Armator oszacował, że remont techniczny promu potrwa jeszcze kilka tygodni. Jak zapowiedziała kierownik Działu Marketingu i Reklamy PŻB Arletta Kramska, od sierpnia Cracovia będzie pływała na linii Świnoujście - Ystad. Jednostka ma także cyklicznie kursować do portu w Ronne na wyspie Bornholm.

 

PAP

 

 

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie