"Naczelny seksista wolnego świata". Tak Polki chcą przywitać Trumpa

Polska

"Polski rząd obiecał przywitać go (Donalda Trumpa - red.) z otwartymi ramionami. My, polskie kobiety, mamy jednak nieco inny pomysł na to" - napisały na Facebooku organizatorki protestu "Podręczne witają Trumpa". Kobiety ubrane w czerwone peleryny i białe czepki, wzorowane na strojach z powieści i filmu "Opowieść podręcznej", będą demonstrować w czwartek od 12 przeciw wizycie Trumpa w Polsce.

We wtorek wieczorem uczestniczki akcji, której organizatorem jest partia Razem, będą przygotowywały stroje na demonstrację.
 
Pomysł zaczerpnęły od Amerykanek, które w czerwcu w czerwonych płaszczach i białych zakrywających oczy czepkach protestowały w budynkach rządowych USA przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego.
 
"Podręczna pomoc domowa"
 
Amerykanki nawiązały do powieści Margaret Atwood i nakręconego na jej podstawie filmu w reżyserii Volkera Schlöndorffa oraz serialu w reż. Bruce'a Millera. To historia niemal ekstremalnego życia  kobiet w świecie, w którym rządzą religijni fundamentaliści. Rolą kobiet jest tu być służącą (stąd słowo "podręczna" jak dawnej nazywano pomoc domową) lub rodzić dzieci.
 
 
"Zamierzamy wspólnie przygotować czepki i czerwone peleryny (...), by pokazać, że nie ma naszej zgody na naruszanie naszych granic i naszych praw" - napisały organizatorki protestu. 
 
"Prawicowy zmasowany atak na prawa kobiet"

Jak wyjaśniły, "powieść i serial zostały pomyślane jako ostrzeżenie - ostrzeżenie które wybrzmiewa i rezonuje w nas wszystkich zwłaszcza teraz, kiedy niesione wyborczymi zwycięstwami i falą nacjonalizmów prawicowe organizacje przypuszczają zmasowany atak na prawa kobiet".
 
"Wybór Donalda Trumpa - człowieka, który opowiada o “łapaniu za ci..ki” i “krwawieniu nie wiadomo skąd” - na fotel prezydenta USA to cios dla postępu, jaki dokonał się przez ostatnie dekady pod względem wyrównywania szans oraz praw i wolności reprodukcyjnej kobiet. Najmniej popularny prezydent USA w historii, seksista, szowinista i mizogin znany z przemocowych zachowań, niewybrednych żartów i pogardy wobec kobiet ma zjawić się w naszym kraju w glorii i chwale, jako wyczekiwany gość" - uzasadniły.
 
Donaldzie Trump - nie jesteś tu mile widziany

I dodają: "Czekamy na niego niecierpliwie. Czekamy, by mógł usłyszeć nasz głos - głos gniewu i złości. Głos tysięcy kobiecych gardeł, które silne międzyludzką solidarnością nie dadzą się wsadzić z powrotem pod patriarchalny but. Nie pozwolą sobą pogardzać.

Nie cofniemy się – ani na krok. Ani przed Donaldem Trumpem, ani przed patriarchalną przemocą rządów PiS. Będziemy walczyć, będziemy współdecydować. Nie będziemy waszymi podręcznymi!

Donaldzie Trump – nie jesteś tu mile widziany. Nie witamy w Polsce!".

polsatnews.pl
dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie