MSZ Włoch wezwało ambasadora Austrii po zapowiedzi wysłania wojsk na granicę

Świat
MSZ Włoch wezwało ambasadora Austrii po zapowiedzi wysłania wojsk na granicę
Pixabay/paologhedini

Włoskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało we wtorek ambasadora Austrii w reakcji na zapowiedź rządu w Wiedniu w sprawie rozlokowania wojsk na granicy obu krajów na przełęczy Brenner. Austria chce w ten sposób powstrzymać napływ migrantów z Włoch.

W rejonie granicy w Alpach już stoją cztery wozy opancerzone austriackiej armii.

 

Minister obrony Austrii Hans Peter Doskozil oświadczył w wywiadzie prasowym, że jego kraj jest gotów rozlokować do 750 żołnierzy na przełęczy Brenner, jeśli nie zmniejszy się napływ migrantów przybywających z Włoch. Jego zdaniem są to działania "niezbędne".

 

- Bardzo szybko zostaną uruchomione kontrole na granicy i potrzebne będzie rozlokowanie wojsk - dodał minister.

 

"Przygotowania do kontroli są słuszne i konieczne"

 

Z kolei szef dyplomacji Sebastian Kurz stwierdził: przygotowania do kontroli na granicy z Włochami są nie tylko słuszne, ale także konieczne.

 

- Szykujemy się i będziemy bronić naszej granicy w Brenner - dodał. Szef MSZ podkreślił, że jego kraj przyjął więcej migrantów niż inne kraje europejskie.

 

Austriacki minister mówił też: Unia Europejska musi wyjaśnić, że pomoc prowadzona na Morzu Śródziemnym nie jest biletem do Europy.

 

- Uchodźców należy odeprzeć albo zatrzymać na zewnętrznych granicach i przewieźć na takie wyspy, jak Lampedusa - powiedział Kurz, cytowany przez włoskie media.

 

Kontrole mają rozpocząć się w ciągu 3 dni 

 

Na granicę z Włochami przysłano cztery wozy Pandur armii austriackiej, a kontrole według mediów mogą rozpocząć się tam w ciągu trzech dni.

 

W reakcji na oświadczenia władz w Wiedniu na temat rozlokowania wojsk na przełęczy Brenner włoski MSZ wezwał do siebie ambasadora Austrii w Rzymie Rene Pollitzera - ogłosił resort w wydanej nocie.

 

Również władze Szwajcarii ogłosiły we wtorek, że wraz z nasileniem się napływu migrantów na europejskie wybrzeża przygotowują się do wzmocnienia swych granic, między innymi z Włochami w Piemoncie i Lombardii.

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie