Ministerstwo Środowiska otwarte na dialog ws. Puszczy Białowieskiej

Polska
Ministerstwo Środowiska otwarte na dialog ws. Puszczy Białowieskiej
Polsat News

Ministerstwo Środowiska jest otwarte na dialog, więc inicjatywa wicepremiera Jarosława Gowina nas cieszy - tak rzecznik ministra środowiska Paweł Mucha skomentował propozycję ministra nauki i szkolnictwa wyższego Gowina, by zorganizować debatę naukowców w sprawie Puszczy Białowieskiej.

- Dialog zawsze jest dobry, ważne, by był oparty o konkretne dane, np. o konkretne informacje o inwentaryzacji, która została przeprowadzona przez 200 specjalistów wysokiej klasy w Puszczy Białowieskiej - powiedział Mucha.

 

- Możemy rozmawiać, bo nauka o przyrodzie, to jest nauka o twardych danych, nie o tym, co się wydaje - dodał.

 

Stąd, jak zaznaczył, propozycja Jarosława Gowina cieszy resort środowiska.

 

"Wzięliśmy pod uwagę postulaty aktywistów"

 

- Minister środowiska Jan Szyszko i ministerstwo jest otwarte na dialog, wzięliśmy np. pod uwagę postulaty głoszone przez aktywistów i wyznaczyliśmy na terenie Puszczy Białowieskiej jedną trzecią terenu, czyli ok. 17 tys. hektarów, które zgodnie z postulatami aktywistów nie będą poddawane żadnym zabiegom ze strony człowieka - przypomniał.

 

Dodał, że będzie to obszar, na którym "nie będą prowadzone żadne czynności". Rzecznik zaznaczył, że MŚ przeprowadza ten eksperyment, choć jednocześnie zachęca, by różne organizacje i osoby publiczne zadeklarowały się, po której stronie sporu o Puszczę Białowieską się opowiadają.

 

Wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin powiedział we wtorek, że będzie rozmawiał z ministrem środowiska o propozycji zorganizowania naukowej dyskusji ws. Puszczy Białowieskiej.

 

Listy otwarte naukowców ws. Puszczy Białowieskiej

 

O pomoc w zorganizowaniu płaszczyzny naukowej dyskusji niezależnych ekspertów ws. Puszczy Białowieskiej zaapelowali w poniedziałek w liście otwartym do Gowina przedstawiciele Komitetu Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej PAN. Wyrazili przy tym zaniepokojenie brakiem merytorycznego, naukowego dyskursu na temat skutecznej ochrony Puszczy Białowieskiej.

 

Sam Gowin zaznaczył we wtorek, że według niego więcej racji w sporze o Puszczę ma minister środowiska.

 

List otwarty do ministra Jana Szyszki w sprawie Puszczy wystosowała też grupa 46 profesorów nauk przyrodniczych i leśnictwa. Stwierdzili oni, że w spór o Puszczę Białowieską zaangażowano grupy nacisku, polityków, artystów i celebrytów mało zorientowanych w problematyce ochrony Puszczy, a "przeciwstawne opinie merytoryczne oraz formalno-prawne w sprawie Puszczy Białowieskiej wykorzystywane są dziś, wbrew interesom ochrony przyrody Puszczy i jej mieszkańców, do eskalowania sporu ideologicznego i walki politycznej".

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie