Holendrzy znowu więcej palą. A papierosy przemycają głównie z Polski

Świat
Holendrzy znowu więcej palą. A papierosy przemycają głównie z Polski
Pixabay

Holendrzy wypalili w 2016 r. 12 miliardów papierosów. To o 200 milionów więcej niż rok wcześniej – wynika z danych holenderskiego Centralnego Urzędu Statystycznego (Centraal Bureau voor de Statistiek). Okazało się również, że większość papierosów, która trafia na holenderski rynek nielegalnymi kanałami pochodzi z Polski, Białorusi i Rosji.

Holendrzy nie palili tak dużo papierosów od pięciu lat. CBS zauważa również, że wrosła liczba palaczy pomiędzy 18 a 25 rokiem życia - z 32 do 36 procent.
 

W ogólnej liczbie 12 miliardów wypalonych przez Holendrów papierosów aż 720 milionów – takie są szacunki - pochodziło z nielegalnych źródeł. W 2015 r. liczbę przemycanych do Holandii wyrobów tytoniowych określano na ok. 100 mln niższą.  

 

Zdaniem holenderskich służb zdecydowana większość nielegalnych papierosów sprzedawanych na tamtejszym rynku pochodzi z Polski, Białorusi i Rosji. Przypomniano, że w Polsce w ubiegłym roku zlikwidowano 37 nielegalnych fabryk.


W Europie notuje się spadek (o około 8-9 procent) liczby wypalanych papierosów, Holandia ze wzrostem o 2 proc, jest niechlubnym wyjątkiem.


polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie