"Polska znów nie jest demokratyczna". Niesiołowski potwierdził w "Tak czy Nie" swoją obecność na kontrmanifestacji 10 lipca

Polska

Władysław Frasyniuk i Lech Wałęsa potwierdzili, że będą 10 lipca na miesięcznicy smoleńskiej. Obecność na Krakowskim Przedmieściu zapowiedział w programie "Tak czy Nie" także Stefan Niesiołowski z Unii Europejskich Demokratów. Słów krytyki pod adresem byłego prezydenta i opozycjonisty nie szczędził natomiast poseł niezrzeszony Janusz Sanocki: - Przejawiają polityczne chamstwo nie od dziś.

10 czerwca wieczorem na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie kilkadziesiąt osób zakłóciło obchody miesięcznicy smoleńskiej; usiadło na jezdni, próbując w ten sposób zatrzymać przemarsz przed Pałac Prezydencki. Policja usunęła kontrmanifestantów z trasy marszu, wśród nich był Frasyniuk.

 

Kilka dni temu były prezydent Lech Wałęsa udostępnił wpis stowarzyszenia "My naród", które zapowiedziało: "My, Naród razem z Lechem Wałęsą i Władysławem Frasyniukiem na kontrmanifestacji miesięcznicy smoleńskiej 10 lipca 2017, nie może Was zabraknąć. To się dzieje teraz!". Były prezydent skomentował: "Potwierdzam swoją obecność".

 

Niesiołowski: to jakiś makabryczny żart

 

Stefan Niesiołowski zapewniał w programie "Tak czy Nie", że jest z Lechem Wałęsą i Władysławem Frasyniukiem. - Walczę o wolność Polski, walczę o demokrację - podkreślał były opozycjonista i potwierdził, że weźmie udział w kontrmanifestacji.

 

Niesiołowski nie wie jednak, w którym dokładnie miejscu pojawi się podczas kontrmanifestacji. - Nie wiem czy wejdę w tę strefę (gdzie planowana jest miesięcznica smoleńska - red.), ta strefa będzie bardzo chroniona. PiS mobilizuje duże siły.


Poseł zwrócił uwagę, że są różne miejsca protestowania w Warszawie przeciwko "tej chucpie pisowskiej, tej awanturze, którą PiS robi każdego 10. dnia miesiąca".

 

- Nie sądziłem nigdy, że dożyję czasów, że Polska znów nie będzie demokratyczna. To jakiś makabryczny żart - mówił Stefan Niesiołowski.

 

Stefan Niesiołowski podkreślał, że obecność tego dnia (10 lipca - red.) na Krakowskim Przedmieściu to "obowiązek ludzi, którzy walczyli o  wolność i walczą dalej, bo Polska z powrotem staje się państwem, gdzie trzeba walczyć o wolność".

 

Sanocki: polityczne chamstwo, chuligaństwo

 

Zdecydowanie inne poglądy zaprezentował w programie "Tak czy Nie" Janusz Sanocki. Były poseł Kukiz’15, obecnie niezrzeszony, stwierdził: - To, co robi Wałęsa z Frasyniukiem i cała ta grupa, która im przeszkadza, to jest złe wykorzystywanie prawa, pozornie do obrony wolności. Jest to  praktycznie przejaw politycznego chamstwa.


Zapytany przez prowadzącą program Agnieszkę Gozdyrę, czy ma na myśli Wałęsę i Frasyniuka, poseł potwierdził.


- Przejawiają polityczne chamstwo, chuligaństwo, i nie od dziś, i nie od wczoraj. Cały czas - powiedział Sanocki.

 

Zmiany w Prawie o zgromadzeniach

 

Od kwietnia obowiązują zmiany w Prawie o zgromadzeniach, które dały pierwszeństwo tzw. zgromadzeniom cyklicznym, czyli np. miesięcznicom. Ustawa daje możliwość otrzymania na trzy lata zgody władz na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu i czasie.

 

W grudniu ub.r. prezydent Andrzej Duda poprosił TK o zbadanie - w tzw. trybie prewencyjnym - przepisu wprowadzającego zgromadzenia cykliczne. W marcu TK orzekł, że przepisy te są zgodne z konstytucją. Po ogłoszeniu decyzji Trybunału ówczesny dyrektor biura prasowego prezydenckiej kancelarii Marek Magierowski powiedział, że prezydent podtrzymuje swoje wątpliwości dotyczące Prawa o zgromadzeniach, z drugiej strony szanuje wyrok TK.

 

Wyniki sondy programu "Tak czy Nie"

 

Na głównej stronie głównej portalu polsatnews.pl zadaliśmy pytanie: czy w Polsce jest ograniczana wolność zgromadzeń?

 

60,5 proc. głosujących uznała, że takiego zagrożenia w Polsce nie ma. 39,5 proc. uczestników sondy twierdzi jednak, że wolność zgromadzeń jest ograniczana.

 

Dotychczasowe odcinki "Tak czy Nie" można oglądać w zakładce "Nasze programy".

 

polsatnews.pl, PAP

 

 

luq/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie