Były szef ABW: wizyta Trumpa w Polsce świadczy o zaufaniu i dobrym rozpoznaniu

Polska

Były szef Agencji bezpieczeństwa Wewnętrznego Andrzej Barcikowski powiedział w Polsat News, że zaplanowanie pierwszego europejskiego wystąpienia prezydenta Donalda Trumpa w Warszawie świadczy o dużym zaufaniu służb i dobrym rozpoznaniu stolicy Polski. Według niego, jako miejsce wizyty brano pod uwagę Wrocław, ale "odpadł".

- W Polsce po raz pierwszy obecny prezydent Stanów Zjednoczonych wygłosi w Europie publiczne wystąpienie. Świadczy to o pewnym zaufaniu do Polski, do Warszawy - stwierdził Andrzej Barcikowski.

 

Wrocław odpadł - "zbyt słabo rozpoznany"

 

- Powiadano, że Wrocław odpadł z uwagi na to, że mieli Amerykanie zbyt słabo rozpoznany Wrocław z punktu widzenia bezpieczeństwa - ujawnił były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

 

Według niego odpowiedzialność za przygotowanie wizyty amerykańskiej głowy państwa koordynują i w znacznej mierze przygotowują sami Amerykanie.

 

- Oni w dużym stopniu sami biorą odpowiedzialnosć za bezpieczeństwo, to jest inaczej niż w przypadku innych wizyt, gdzie nasze służby konsekwentnie biorą na siebie tę odpowiedzialność - powiedział barcikowski na antenie Polsat News.

 

Służby USA dbają o bezpieczeństwo prezydenta

 

- W przypadku prezydentów Stanów Zjednoczonych jest własny transport, jest bardzo duża liczba funkcjonariuszy amerykańskich, którzy dużo wcześniej jeszcze sa w Polsce i organizują tę wizytę - dodał były szef ABW.

 

Prezydent USA Donald Trump wraz z małżonką Melania przyleci do Polski w środę wieczorem. W czwartek będzie gościem szczytu Trójmorza, który odbędzie się w Zamku Królewskim, a wcześniej spotka się "w cztery oczy" z prezydentem Andrzejem Dudą.

 

Tego dnia o godz. 13 na pl. Krasińskich Trump wygłosić ma - jak zapewnia Biały Dom - "ważne przemówienie".

 

"Historyczne przemówienie" Trumpa

 

Ambasada Stanów Zjednoczonych podkreśla, że pierwsze publiczne przemówienie prezydenta Trumpa w Europie to "wydarzenie historyczne". Jak zaznaczono, w tym wydarzeniu wezmą udział: prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło oraz przywódcy jedenastu krajów europejskich biorący udział w szczycie Trójmorza w Warszawie.

 

"Wizyta potwierdzi niezłomne zaangażowanie Ameryki na rzecz jednego z naszych najbliższych sojuszników europejskich oraz podkreśli, że priorytetem administracji jest wzmocnienie kolektywnej obrony NATO" - zapewnił w komunikacie Biały Dom.

 

Około godz. 14 w czwartek samolot Air Force One z Donaldem Trumpem na pokładzie ma opuścić warszawskie lotnisko.

 

Zamkną ulice stolicy

 

Mieszkańcy Warszawy muszą liczyć się z utrudnieniami. Ratusz informuje, że spodziewać się należy zamkniętych ulic, zakazów zatrzymywania się oraz zmiany tras komunikacji miejskiej.

 

Największe obostrzenia obowiązywać będą w rejonie Placu Zamokowego i Placu Krasińskich, gdzie niedostępne dla ruchu samochodowego i pieszego będą duże fragmenty miasta. Wzdłuż wielu ulic, w tym na trasie przejazdu kolumny prezydenckiej obowiązywać będzie zakaz parkowania.

 

polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie