Beata Szydło: Egipt ważnym partnerem w zakresie kontroli nielegalnej migracji

Polska
Beata Szydło: Egipt ważnym partnerem w zakresie kontroli nielegalnej migracji
PAP/Paweł Supernak

Egipt pozostaje ważnym partnerem w zakresie monitorowania i kontroli nielegalnej migracji, naszym wyzwanie i odpowiedzialnością jest wyeliminowanie handlu ludźmi i przemytu - powiedziała we wtorek w Budapeszcie premier Beata Szydło.

Szydło wzięła udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej i spotkaniu szefów rządów państw V4 z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim.

 

- Dzisiejsze spotkanie było dobrą okazją do szczerej rozmowy z panem prezydentem es-Sisim. Poświęciliśmy ją kwestiom dwustronnym oraz wyzwaniom regionalnym i międzynarodowym przed którymi stoją nasze państwa - powiedziała Szydło.

 

Rozmawiano m.in o bezpieczeństwie

 

Zwróciła uwagę, że rozmowa z prezydentem Egiptu dotyczyła spraw bezpieczeństwa w regionie. - Wyraziliśmy uznanie i poparcie dla stabilizacyjnej roli Egiptu na Bliskim Wschodzie w Afryce Północnej, rozmawialiśmy o terroryzmie, o nielegalnych imigracjach, wciąż jesteśmy zaniepokojeni działaniami Państwa Islamskiego i innych grup terrorystycznych dla Półwyspie Synaj - powiedziała Szydło. Dodała, że uważamy za konieczne zdecydowane kroki, które zapobiegną zagrożeniom terrorystycznym i brunatnemu ekstremizmowi, "także w kontekście przeciwdziałania nielegalnej migracji".

 

- Egipt pozostaje ważnym partnerem w zakresie monitorowania i kontroli nielegalnej migracji. Naszym wyzwanie i odpowiedzialnością jest wyeliminowanie handlu ludźmi i przemytu. Doceniamy egipskie wysiłki zmierzające do ukrócenia działań grup przestępczych oraz zagwarantowania pomocy potrzebującym uchodźcom. Z uznaniem odnotowujemy fakt, że władze Egiptu skutecznie powstrzymały nielegalną migrację ze swojego terytorium - powiedziała Szydło.

 

- Gotowi jesteśmy do współpracy z Egiptem w celu rozwiązania źródłowych przyczyn konfliktów i nielegalnej migracji w regionie - podkreśliła szefowa polskiego rządu.

 

Możliwości współpracy gospodarczej

 

- Rozmawialiśmy również o naszych możliwościach współpracy gospodarczej; dla wszystkich państw grupy członkowskich Grupy Wyszehradzkiej Egipt jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych w Afryce Północnej. Pan prezydent potwierdził gotowość do wszechstronnego rozwoju wymianu handlowej i inwestycyjnej z naszymi krajami - powiedziała Szydło.

 

Podkreśliła, że jest to szczególnie ważne w kontekście m.in. planów stworzenia strefy ekonomicznej Kanału Sueskiego, modernizacji infrastruktury kolei oraz rozwoju energii odnawialnej, rolnictwa i gospodarki morskiej. - We wszystkich tych dziedzinach nasze firmy dysponują niezbędną bazą i doświadczeniem, dzięki którym mogą skutecznie uczestniczyć w realizacji projektów i konkurować o kontrakty - podkreśliła Szydło.

 

"Popieramy aspiracje Egiptu do wzmocnienia stosunków w Unią Europejską"

 

Dodała, że Grupa Wyszehradzka zachęca władze Egiptu do dalszych reform wewnętrznych i budowy otwartego i demokratycznego społeczeństwa. - Popieramy aspiracje Egiptu do wzmocnienia stosunków w Unią Europejską - powiedziała Szydło.

 

Zaznaczyła, że przed spotkanie z prezydentem Egiptu w gronie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej poruszane były kwestie z bieżącej agendy UE. "Jesteśmy zdeterminowani, aby nadal mówić jednym silny głosem w kwestiach tak fundamentalnych, jak reforma europejskiego systemu azylowego, spór z Komisją Europejską w kwestii delegacji imigrantów czy kierunek pracy dotyczący wolności delegowania pracowników".

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie