Poznań: dziewięć osób oskarżonych ws. obrotu lewym paliwem

Polska
Poznań: dziewięć osób oskarżonych ws. obrotu lewym paliwem
Polsat News

Akt oskarżenia przeciwko dziewięciu osobom ws. przestępstw związanych m.in. ze sprzedażą odbarwionego oleju opałowego jako olej napędowy skierowała do sądu Prokuratura Regionalna w Poznaniu. Straty spowodowane przestępczą działalnością wyniosły, według śledczych, ok. 80 mln zł.

Zdaniem prokuratury oskarżeni popełnili łącznie 32 przestępstwa polegające na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwach podatkowych, fałszowaniu dokumentów oraz praniu brudnych pieniędzy. Zdarzenia te miały mieć miejsce w latach 2009-2011.

 

Prokuratura Regionalna w Poznaniu poinformowała w poniedziałek, że członkowie grupy przestępczej nabywali olej napędowy zabarwiony na czerwono dla celów grzewczych, na który obowiązywała niższa stawka akcyzy. Następnie dokonywali jego odbarwiania i sprzedaży jako olej napędowy, obciążony wyższą stawką akcyzy.

 

"Bezprawna zmiana przeznaczenia"

 

- Dochodziło w ten sposób do bezprawnej zmiany przeznaczenia wyrobów akcyzowych, czego skutkiem było zaniżenie należnego podatku akcyzowego. Nie ujawniano organom podatkowym wszystkich transakcji obrotu paliwami płynnymi, w wyniku czego dopuszczano się kolejnych uszczupleń podatkowych. Jednocześnie fałszowano dokumentację w celu ukrycia fikcyjnego procederu, w tym upozorowania legalnego nabycia oleju napędowego - podała prokuratura.

 

Śledczy ustalili też, że jedna z zaangażowanych w proceder firm niemieckich deklarowała sprzedaż oleju smarowego na rzecz kontrahenta słowackiego. Faktycznie jednak transporty tego paliwa nie docierały na Słowację, lecz do Polski, gdzie paliwo to zrzucane było do zbiorników, a następnie sprzedawane jako olej napędowy.

 

Pieniądze pochodzące z przestępstwa legalizowane były m.in. poprzez pozorowanie rzeczywistych transakcji gospodarczych i dokonywanie szeregu przelewów pieniędzy na rachunki bankowe podmiotów gospodarczych biorących udział w nielegalnym procederze.

 

Wśród oskarżonych znalazła się też osoba zajmująca się badaniami parametrów fizykochemicznych paliwa i wystawianiem świadectw jego jakości.

 

Jak ustalili śledczy, osoba ta poświadczała nieprawdę w sporządzanych dokumentach, wskazując w nich nieprawdziwe parametry badanego paliwa, co sugerowało, że przedmiotem obrotu jest pełnowartościowy olej napędowy.

 

80 mln zł. strat

 

Łączna wartość uszczuplonych należności podatkowych, w tym podatku akcyzowego, podatku od towarów i usług, podatku dochodowego i opłaty paliwowej, wyniosła, według ustaleń śledczych, około 80 mln zł.

 

Prokuratura podała, że oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw.

 

Akt oskarżenia został przesłany do Sądu Okręgowego w Poznaniu.

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie