Paraliż zacznie się w środę około 21:00. Dwa dni utrudnień podczas wizyty Donalda Trumpa w Warszawie

Polska

W środę rozpocznie się wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce. W Warszawie należy spodziewać się dużych utrudnień i zmian w organizacji ruchu. Zamknięte zostaną niektóre ulice, a parkingi będą czasowo zlikwidowane. Utrudnienia na pewno wystąpią wzdłuż ulicy Żwirki i Wigury, w okolicy Zamku Królewskiego, Placu Krasińskich, a także w okolicach Hotelu Marriott, gdzie zatrzyma się Donald Trump.

Wizyta Donalda Trumpa wiąże się z niemal całkowitym zamknięciem niektórych rejonów Śródmieścia. Zamknięte dla ruchu będą ulice w rejonie Starego Miasta. Wyłączone z ruchu zostaną m.in. ulice: Miodowa, Długa, Podwale i Senatorska.

 

Samochód ciężarowy nie przejedzie

 

Na niektórych ulicach w rejonie Starówki zostanie wprowadzony zakaz wjazdu samochodów ciężarowych.

 

Zakazem wjazdu pojazdów ciężarowych objęte zostały następujące ulice: Senatorska od ul. Moliera do ul. Podwale, obszar ograniczonym ulicami: Miodowa, Długa, Freta, Mostowa, Bugaj, Grodzka, al. "Solidarności" włączając te ulice, oraz Bonifraterska - na całej długości i Świętojerska - na całej długości.

 

A w czwartek, 6 lipca niedostępny dla pieszych będzie plac Zamkowy. Ratusz opublikował listę wszystkich zmian, do których zastosować się muszą mieszkańcy stolicy i przyjezdni.

 

Z informacji stołecznego Ratusza wynika, że wygrodzone zostaną także obszary w rejonie pl. Krasińskich oraz hoteli u zbiegu al. Jerozolimskich i ul. Emilii Plater, a także ulic Belwederskiej i Spacerowej oraz przy pl. Trzech Krzyży.

 

- 5 lipca, to jest środa, około godziny 22:15 spodziewamy sią przylotu pana prezydenta na lotnisko i przed przejazdem ulicą Żwirki i Wigury, ul. Raszyńską, placem Zawiszy, al. Jerozolimskim do Hotelu Marriott co najmniej na godzinę będzie wyłączony ruch w kierunku Śródmieścia - poinformowała Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Miasta Stołecznego Warszawy.

 

Kierowcy i piesi będą musieli cierpliwie zaczekać, aż kolumna prezydencka przejedzie do centrum stolicy. Przewidywane są także utrudnienia związane z przylotem do Warszawy innych ważnych osobistości mających uczestniczyć w zaplanowanych spotkaniach.

 

- W drugą stronę ruch zostanie wyłączony na pół godziny przed przejazdem kolumny - dodała.

 

- Ruch poprzeczny na skrzyżowaniach na tej trasie będzie wyłączony przez około 20 minut przed przejazdem kolumny prezydenckiej - powiedziała Ewa Gawor.

 

Co gorsza na całej tej trasie będzie obowiązywał zakaz parkowania pojazdów.

 

 

Piesi nie wejdą na Plac Zamkowy

 

W czwartek o godz. 9:15 na Zamku Królewskim spotkają się prezydenci Polski i USA.

 

- Cały teren wokół Zamku Królewskiego, jak również podjazd od dołu, na Wisłostradzie w kierunku Mokotowa zostanie wyłączony jeden skrajny prawy pas Wybrzeża Gdańskiego przyległego do Zamku Królewskiego. Okolice Zamku będą wyłączone z możliwości parkowania - powiedziała Ewa Gawor.

 

Plac Zamkowy będzie wyłączony z ruchu kołowego od środy 5 lipca od godz. 0:01 do czwartku 6 lipca do północy.

 

Na godzinę 13:00 przewidziano przemówienie Donalda Trumpa na Placu Krasińskich. Wystąpienie ma potrwać 20 minut.

 

Jednak już teraz zaczyna się przygotowanie do zabezpieczenia okolicy Placu Krasińskich. Został on ogrodzony taśmami, trwa montowanie sceny dla prezydenta USA. Rozstawiane są telebimy, na których zebrani mieszkańcy będą oglądać to wydarzenie. 

 

Zostało już przeprowadzone sprawdzenie pirotechniczne placu.

 

Będzie holowanie pojazdów pozostawionych na ulicy

 

Zakaz parkowania na Placu Krasińskich ma obowiązywać od północy z poniedziałku na wtorek (4 lipca, godz. 0:01) do godz. 22:00 tego dnia. Ale już zacznie obowiązywać nowy zakaz - tym razem na niemal całą środę (do godz. 22:00).

 

Nie będzie można zostawić pojazdów na wyznaczonych miejscach parkingowych, na chodnikach i w zatokach. Przez całe dwa dni we wtorek i środę Plac Krasińskich będzie wyłączony z ruchu.

 

Pojazdy, których kierowcy mimo informacji nie zabiorą, zostaną odholowane.

 

- Radzimy nie jeździć na pamięć i stosować się do zmienionych oznakowani, bo inaczej może się nawet skończyć odholowaniem pojazdu - poinformował Michał Domaradzki, wiceszef Biura Polityki Mobilności i transportu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

 

Około godziny 14:00 amerykański przywódca ma odlecieć z Warszawy. Wtedy ponownie należy się spodziewać utrudnień na trasie ze Śródmieścia do Lotniska im. Chopina.

 

Pierwsza dama sprawi mniej kłopotów

 

W czasie wizyty w Polsce prezydentowi Donaldowi Trumpowi będzie towarzyszyć jego żona - Melania. Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych prawdopodobnie odwiedzi Centrum Nauki Kopernik i jeden z warszawskich szpitali.

 

- Nie znamy dokładnie miejsc, w których będzie małżonka prezydenta Trumpa, ale jej poruszanie się nie sprawi takich problemów. Być może odwiedzi Centrum Nauki Kopernik i jeden z warszawskich szpitali, ale czekamy na informacje od kolegów z Biura Ochrony Rządu - powiedziała Ewa Gawor.

 

 

Utrudnienia dla rowerzystów i pasażerów

 

Poważne zmiany dotyczą komunikacji miejskiej. Wiele linii autobusowych zostanie skierowanych na objazdy.

 

Kłopoty nie ominą rowerzystów. Od środy 5 lipca od godz. 8:00 do czwartku 6 lipca do godz. 22:00 wyłączone z ruchu będą drogi rowerowe na ulicach: Belwederskiej (na odcinku od drogi wewnętrznej wzdłuż hotelu do ul. Spacerowej) oraz Spacerowej (na odcinku od ul. Belwederskiej do drogi wewnętrznej wzdłuż hotelu).

 

Lotnisko im. Chopina poinformowało, że samoloty rządowe będą przyjmowane na wojskowej części portu lotniczego i nie spowodują utrudnień dla pasażerów.

 

Infolinia dla mieszkańców

 

Pod numerem telefonu (22) 60 380 38 w czwartek 6 lipca od godz. 7 do godz. 19 policjanci będą informować o utrudnieniach w ruchu drogowym w związku z wizytą Trumpa.

 

- Kierowcy będą mogli dowiedzieć się o ograniczeniach w parkowaniu i wyznaczonych dodatkowo parkingach oraz ewentualnych czasowych włączeniach z ruchu ciągów komunikacyjnych. Policjanci będą odpowiadali na pytania dotyczące wyłącznie utrudnień związanych z organizacją Szczytu Inicjatywy Trójmorza oraz wizytą Prezydenta USA Donalda Trumpa - poinformował rzecznik KSP podkom. Sylwester Marczak.

 

Specjalny numer policyjnej infolinii będzie obsługiwany przez policjantów z wydziału Komunikacji Społecznej KSP.

 

Zakaz noszenia broni

 

Na terenie Warszawy od 5 do 7 lipca, czyli w czasie wizy Donalda Trumpa i podczas szczytu państw Trójmorza, obowiązywać będzie zakaz noszenia broni przez osoby prywatne - wynika z rozporządzenia wydanego przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka.

 

Jak informuje policja, nie wolno będzie nosić także rozładowanej broni.

 

Naruszenie zakazu stanowi wykroczenie i zagrożone jest karą aresztu lub grzywny do 5 tys. zł.

 

polsatnews.pl, PAP

hlk/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie