Wprowadzono do obiegu banknot z podobizną prezydenta Asada. Ma wartość ok. 4 dolarów

Świat
Wprowadzono do obiegu banknot z podobizną prezydenta Asada. Ma wartość ok. 4 dolarów
PAP/EPA/SANA HANDOUT

Wizerunek prezydenta Syrii Baszara el-Asada pojawił się po raz pierwszy na syryjskich pieniądzach. Banknot o najwyższym nominale 2 tys. funtów syryjskich (ok. 4 USD) z podobizną szefa państwa został w niedzielę wprowadzony do obiegu.

Prezes banku centralnego Syrii Duraid Durgham powiedział, że banknot z Asadem jest jednym z kilku o różnych nominałach, które wydrukowano parę lat temu, ale do tej pory z "uwagi na wojnę i fluktuacje kursów wymiany" nie wprowadzono do obiegu.

 

Syryjski funt stracił na wartości od czasu wybuchu konfliktu zbrojnego w kraju w 2011 roku. W 2000 roku amerykański dolar kosztował 47 funtów syryjskich, obecnie - około 500 funtów.

 

Stare banknoty są już zniszczone


Jak podała państwowa agencja prasowa SANA, Durgham powiedział, że przyszła pora, żeby wprowadzić nowe banknoty do obiegu, ponieważ stare są już dość zniszczone. Nowe banknoty wprowadzono do obiegu "w Damaszku i kilku prowincjach".

 

Do tej pory najwyższy nominał miały w Syrii banknoty o wartości tysiąca funtów. Podobizny ojca obecnego prezydenta, Hafeza el-Asada, który zmarł w 2000 roku, widniały na monetach i na starszej wersji, nadal znajdującej się w obiegu, banknotu o nominale tysiąca funtów syryjskich.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie