"Wierzę, że polscy eksperci przyczynią się do odbudowy Aleppo"

Polska
"Wierzę, że polscy eksperci przyczynią się do odbudowy Aleppo"
PAP/Jacek Bednarczyk

Prezydent Andrzej Duda otwierając 41. sesję Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie przypomniał, że na liście Światowego Dziedzictwa znajduje się odbudowana po wojnie warszawska Starówka. - Wierzę, że polscy eksperci przyczynią się do odbudowy Aleppo" - powiedział.

- Wiem, że będziecie rozmawiać o tym, co trzeba uratować, odratować albo otworzyć dziś na świecie w warstwie dorobku kulturowego, historycznego, architektonicznego, jak choćby o niewątpliwej konieczności odbudowania Aleppo, zniszczonego w czasie konfliktu w Syrii - mówił Andrzej Duda.

 

Prezydent przypomniał, że w 1980 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisano warszawską Starówkę, która została całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej, a następnie odbudowana. Jak podkreślił, na odbudowę stolicy składał się cały naród. "Mimo że nie były to oryginalne zabytki, że była to rekonstrukcja, to komitet UNESCO zgodził się wpisać warszawską Starówkę na listę Światowego Dziedzictwa jako przykład walki o przetrwanie tego dziedzictwa kulturowego, o to, że ono musi istnieć, musi trwać, bo stanowi zręby i fundament naszej cywilizacji" - mówił prezydent.

 

- Wierzę w to, że polscy eksperci będą mogli przyczynić się do odbudowy Aleppo, do tego, żeby odzyskało ono świetność, którą miało przed wojną i aby nadal mogło dobrze się rozwijać - dodał Andrzej Duda.

 

PAP

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie