Niemiecki szef MSW uważa "małżeństwo dla wszystkich" za sprzeczne z konstytucją

Świat
Niemiecki szef MSW uważa "małżeństwo dla wszystkich" za sprzeczne z konstytucją
PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere uznał w wywiadzie dla niedzielnego wydania "Bilda" (BamS), że uchwalona w zeszłym tygodniu przez Bundestag ustawa zezwalająca homoseksualistom na zawieranie związków małżeńskich oraz adopcję dzieci jest sprzeczna z konstytucją.

- Głosowałem przeciwko tej ustawie. Jako prawnik uważam, że w tym przypadku konieczna była zmiana konstytucji - powiedział de Maiziere.

 

Jak zaznaczył, dla niego małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny. Szef resortu spraw wewnętrznych wskazał ponadto na problemy z wprowadzeniem w życie nowego prawa, wynikające z braku przepisów wykonawczych. - Będziemy mieli do czynienia z ogromnymi problemami, które trzeba będzie później naprawiać - powiedział polityk CDU. Nowe prawo ma obowiązywać od jesieni.

 

Prawo do zawierania związków małżeńskich i adopcji

 

W piątek Bundestag przyznał parom jednopłciowym prawo do zawierania związków małżeńskich, włącznie z prawem do adopcji dzieci. Projekt ustawy zmieniającej kodeks cywilny przeforsowała SPD wraz z partiami opozycyjnymi - Lewicą i Zielonymi. Całkowite zrównanie praw związków homoseksualnych z heteroseksualnymi poparła też cześć posłów klubu parlamentarnego CDU/CSU.

 

Kanclerz Angela Merkel, która wcześniej pozwoliła deputowanym swojego klubu na głosowanie zgodnie z własnym sumieniem, oddała głos przeciwko.

 

Po zmianie odpowiedni paragraf kodeksu cywilnego uzyskał brzmienie: - Małżeństwo zawierają dożywotnio dwie osoby różnej lub tej samej płci.

 

Możliwa skarga

 

Będąca w tej kadencji poza parlamentem eurosceptyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) rozważa możliwość złożenia skargi przeciwko ustawie do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. - Jestem za podjęciem takiego kroku - powiedział "BamS" polityk AfD Alexander Gauland. Jego zdaniem małżeństwo dla wszystkich oznacza "relatywizację wartości, która szkodzi społeczeństwu".

 

Przeciwny ustawie jest Kościół katolicki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kardynał Reinhard Marx oświadczył w zeszłym tygodniu, że "małżeństwo - nie tylko w przekonaniu chrześcijan - jest wspólnotą życia i miłości kobiety i mężczyzny jako zasadniczo trwający do końca życia związek otwarty na przekazanie życia".

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie