"Jest bosko piękna". Dyrektor generalna UNESCO oglądała "Damę z gronostajem"

Kultura
"Jest bosko piękna". Dyrektor generalna UNESCO oglądała "Damę z gronostajem"
PAP/Stanisław Rozpędzik

Dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova w towarzystwie wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego obejrzała w niedzielę w Muzeum Narodowym w Krakowie wstawę "#dziedzictwo" i "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci.

Obraz ten to jeden z najpiękniejszych portretów na świecie i najcenniejszy obraz w polskich zbiorach. "Dama z gronostajem" wraz z całą kolekcją Książąt Czartoryskich została kupiona w grudniu zeszłego roku przez polskie państwo. Od maja dzieło da Vinci jest pokazywane w zupełnie nowej aranżacji w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

- Cóż mogę powiedzieć: jest bosko piękna - powiedziała Irina Bokova po obejrzeniu obrazu.

 

"Lista UNESCO to wizja pokoju wykuta w kamieniu i krajobrazach kulturowych"

 

- W dzisiejszych czasach ochrona dziedzictwa jest kluczowa dla bezpieczeństwa światowego. Nie da się jej oddzielić od ochrony ludzkiego życia. W czasach konfliktu, w czasach niebezpieczeństwa. Było to wyraźnie podkreślone w dwóch ostatnich historycznych decyzjach rady bezpieczeństwa ONZ - powiedziała Bokova.

 

Jej zdaniem dzisiaj promowanie dziedzictwa i zróżnicowania kulturowego jest uznane jako krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i "siłę napędowa silniejszej gospodarki tworzącej silniejsze społeczeństwo, zapewniającej zatrudnienie i bezpieczną przyszłość."

 

Jak zaznaczyła, osiągnięcia ostatnich lat w dziedzinie kultury zawdzięczamy UNESCO. - To nie tylko lista pięknych miejsc - to wizja pokoju wykuta w kamieniu i krajobrazach kulturowych. Taka, która ma moc zmienić umysły kobiet i mężczyzn - mówiła.

 

Bokova podkreśliła, że dziedzictwo światowe "nie jest podziałem, lecz budowaniem wspólnej płaszczyzny". - Nie jest to konkurs piękności ani arena walki politycznej. Jest to miejsce wspólnej wiedzy, najwyższych standardów doskonałości - miejsce dialogu i wspólnego zrozumienia - oceniła Bokova.

 

Podziękowała także prezydentowi Andrzejowi Dudzie "za szacunek dla dziedzictwa". - Pamiętam Pana mocne słowa przed zgromadzeniem OZN w roku 2015, kiedy z okazji 70. rocznicy ONZ, nie tylko potępił Pan zniszczenie Palmiry jako zbrodnię wojenną, ale wezwał społeczność międzynarodową do połączenia sił w celu ochrony kultury, jako klucza do zbudowania pełnej pokoju przyszłości - powiedziała dyrektor generalna UNESCO.

  

"Była też zainteresowana zdjęciem młodego Karola Wojtyły"


Dyrektor generalna UNESCO oglądała także wystawę "#dziedzictwo", na której prezentowanych jest ponad 650 obiektów ze zbiorów MNK - obrazów, książek, dzieł sztuki i zabytków kształtujących wyobraźnię Polaków.

 

Jak powiedział wicedyrektor Muzeum Narodowego Andrzej Szczerski Irina Bokova był pod wrażeniem różnorodności i bogactwem polskich zbiorów. - Interesował ją Kopernik, Chopin. Bardzo podobały się polskie meble i tkaniny. Była też zainteresowana zdjęciem młodego Karola Wojtyły - powiedział Szczerski. Na wystawie można zobaczyć portret Karola Wojtyły z 1938 r. autorstwa Pawła Bielca.

 

Da Vinci namalował "Damę z gronostajem" ok. 1490 r. To portret Cecylii Gallerani, młodej damy mediolańskiego dworu, kochanki księcia Ludovica Sforzy. Do polskich zbiorów obraz trafił ok. 1800 r. kupiony przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego dla matki, księżnej Izabeli z Flemingów Czartoryskiej, która w 1801 r. otworzyła w Puławach pierwsze w Polsce publiczne muzeum.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie