Były premier Izraela zwolniony przedterminowo z więzienia

Świat
Były premier Izraela zwolniony przedterminowo z więzienia
PAP/EPA/HEIDI LEVINE

Były premier Izraela, 71-letni Ehud Olmert, odbywający 27-miesięczną karę pozbawienia wolności za korupcję, został w niedzielę zwolniony przedterminowo z więzienia - podał rano rzecznik izraelskiej służby penitencjarnej. Wyrok Olmerta skrócono o jedną trzecią.

Jest on pierwszym premierem państwa żydowskiego, który trafił do zakładu karnego. Zaczął odbywać swój wyrok w połowie lutego ubiegłego roku.

 

W marcu 2014 roku Olmert został skazany na 6 lat więzienia za przyjmowanie łapówek przy realizacji projektów budowlanych w latach 1993-2003, gdy był burmistrzem Jerozolimy, a potem ministrem handlu. Pod koniec grudnia 2014 r. Sąd Najwyższy Izraela zmniejszył politykowi karę do 18 miesięcy pozbawienia wolności.

 

Powszechna praktyka

 

W Izraelu skracanie wyroków pozbawienia wolności o jedną trzecią jest powszechną praktyką w przypadku więźniów, którzy nie popełnili brutalnych przestępstw.

 

W innej sprawie korupcyjnej Olmert został skazany w maju 2015 roku na osiem miesięcy więzienia za przyjmowanie łapówek od biznesmena z USA Morrisa Talansky'ego. Według oskarżenia Olmert przyjął w sumie ponad 600 tys. dolarów od Talansky'ego, z czego co najmniej 150 tys. USD nielegalnie wykorzystał. Talansky - ortodoksyjny żyd z Long Island - zeznał, że pieniądze były wydawane na drogie cygara, podróże pierwszą klasą i luksusowe hotele.

 

Dodatkowy miesiąc za wywieranie presji

 

Na początku 2016 roku byłemu premierowi Izraela wymierzono karę dodatkowego miesiąca pozbawienia wolności za wywieranie presji na długoletnią dyrektor swego biura, Szulę Zaken, by nie zeznawała przeciwko niemu w kilku sprawach.

 

Olmert, prawnik z zawodu, rozpoczął karierę polityczną w latach 70. jako deputowany, który walczył z przestępczością zorganizowaną. W latach 2006-2009, gdy był premierem, zyskał międzynarodowe uznanie za pracę na rzecz porozumienia pokojowego z Palestyńczykami. Później afery łapówkarskie zmusiły go do złożenia dymisji.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie