Zaprzysiężono nowy rząd Hongkongu

Świat
Zaprzysiężono nowy rząd Hongkongu
PAP/EPA/JEROME FAVRE

W sobotę rano czasu miejscowego zaprzysiężony został nowy rząd Hongkongu, kierowany przez Carrie Lam. Przed nowym gabinetem stoją trudne wyzwania, w tym odzyskanie zaufania obywateli i problem niedostatku mieszkań - oceniają eksperci.

Ceremonii zaprzysiężenia Lam przewodniczył prezydent ChRL Xi Jinping, który przybył do miasta w związku z obchodami 20. rocznicy przekazania tej byłej brytyjskiej kolonii Chinom. Jest to ostatni dzień wizyty prezydenta w Hongkongu.

 

Pierwsza w historii kobieta na czele rządu

 

Większość ministrów z gabinetu ustępującego szefa hongkońskiej egzekutywy Leung Chun-yinga zachowała swoje funkcje.

 

Lam, będąca pierwszą w historii kobietą na stanowisku szefa administracji Hongkongu, została wybrana w marcu br. w głosowaniu przez liczący 1,2 tys. członków komitet elektorów, uważany za lojalny wobec Pekinu.

 

Lam obejmuje rządy w mieście głęboko podzielonym według linii poglądów politycznych i przeżywającym kryzys tożsamości. Według komentatora dziennika "South China Morning Post" Alexa Lo, w takich warunkach odzyskanie zaufania obywateli będzie bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe do osiągnięcia w krótkim czasie.

 

Rosnące ceny nieruchomości

 

Jednocześnie - jak zauważa komentator - Lam będzie musiała udowodnić władzom w Pekinie, że obdarzyły zaufaniem właściwą osobę. W piątek prezydent Xi, podczas spotkania z przedstawicielami hongkońskich elit biznesowych i politycznych, poprosił ich o wsparcie dla nowego gabinetu.

 

Jednym z podstawowych problemów trapiących obecny Hongkong są galopujące ceny nieruchomości i niedostatek mieszkań w przystępnych cenach, który sprawia, że wielu młodych ludzi nie może sobie pozwolić na zakup własnego lokum - ocenił w rozmowie z PAP kulturoznawca z Uniwersytetu Lingnan w Hongkongu Ip Iam-chong.

 

W mieście do rekordowych rozmiarów powiększyła się też przepaść pomiędzy bogatymi a biednymi. Według oficjalnych danych w 2016 roku współczynnik Giniego, używany jako wskaźnik nierówności społecznych, wyniósł w Hongkongu 0,559, ustępując tylko Nowemu Jorkowi.

 

Niechęć względem Chin kontynentalnych

 

W czerwcowym badaniu opinii publicznej przeprowadzonym przez Uniwersytet Hongkongu zaledwie 3,1 proc. respondentów w wieku 18-29 lat zadeklarowało, że uważa się w ogólnym sensie za Chińczyków. Według ekspertów świadczy to o niechęci, jaką młodzi Hongkończycy odczuwają względem Chin kontynentalnych.

 

Hongkończycy, nawet ci o poglądach demokratycznych, nie liczą raczej na Lam w kwestii reformy politycznej, gdyż decyzje w tej sprawie nie należą do władz Hongkongu, lecz do władz centralnych - wyjaśnił Ip.

 

Zasady wyboru szefa administracji regionu stały się w 2014 roku przyczyną masowych studenckich protestów, zwanych rewolucją parasolek, lub ruchem Occupy. Setki tysięcy ludzi protestujących domagały się wprowadzenia pełnej demokracji i powszechnych wyborów w 2017 roku.

 

Policja zatrzymała kilku prodemokratycznych aktywistów

 

Rząd nie ugiął się pod żądaniami demonstrantów, a nowego sposobu wyboru szefa rządu nie wprowadzono. Carrie Lam, podobnie jak jej poprzednik Leung Chun-ying, została więc wybrana przez komitet elekcyjny.

 

Brak ustępstw ze strony rządu spowodował rozgoryczenie zwolenników demokracji, nadszarpnął zaufanie młodych ludzi do władz i pogłębił podziały w hongkońskim społeczeństwie.

 

W sobotę wczesnym rankiem policja zatrzymała kilku prodemokratycznych aktywistów, którzy usiłowali urządzić protest podczas ceremonii flagi państwowej - podała gazeta internetowa "Hong Kong Free Press". Po południu, jak zwykle przy okazji rocznicy przekazania Hongkongu Chinom, przez miasto przejdzie marsz demokratyczny.

 

PAP

luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze