Sanepid ostrzega mieszkańców Będzina. Woda nie nadaje się do spożycia

Polska
Sanepid ostrzega mieszkańców Będzina. Woda nie nadaje się do spożycia
publicdomainpictures.net

Ok. 8 tys. mieszkańców śródmieścia Będzina (Śląskie) oraz tamtejszego Osiedla Zamkowego nie powinno korzystać z wody wodociągowej do celów spożywczych ani higienicznych - nawet po przegotowaniu. Tamtejsze służby mają zapewniać beczkowozy.

W sobotę Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Będzinie wydał komunikat ws. nieprzydatności do spożycia ani celów higienicznych wody na Osiedlu Zamkowym oraz w śródmieściu. Woda z kranu tymczasowo nie nadaje się tam do spożycia nawet po przegotowaniu. Z wody będzie można korzystać, gdy sanepid potwierdzi jej mikrobiologiczną jakość.

 

Nie nadaje się także do mycia

 

Oznacza to, na razie że woda z kranu nie nadaje się do picia, przygotowywania napojów i potraw, mycia produktów spożywczych, przygotowywania lodu czy mycia naczyń kuchennych i sztućców. Nie należy się też nią myć; można jedynie używać jej w celach sanitarnych, czyli do spłukiwania toalet.

 

W związku z tym lokalny samorząd zaapelował o korzystanie w celach spożywczych i higienicznych z wody dostarczanej beczkowozami - w cztery miejsca na Os. Zamkowym (przy parkingu na ul. Chrobrego, przy przedszkolu nr 2 na ul. Turniejowej, przy kościele św. Jadwigi Śląskiej oraz przy sądzie na ul. Królowej Jadwigi), a także w pięć miejsc w śródmieściu (na Plac 3 Maja, przy Straży Pożarnej, przy dworcu PKP, przy Urzędzie Miejskim oraz przy komendzie policji).

 

Woda tylko z beczkowozów

 

Woda z beczkowozów nadaje się do spożycia po przegotowaniu. Jednak osoby z osłabioną odpornością, a także rodzice i opiekunowie niemowląt i małych dzieci, powinny zachować szczególną ostrożność.

 

Obszar, w którym woda nie nadaje się do spożycia, to na Os. Zamkowym ulice: Jasielska, Turniejowa, Rycerska, Krościeńska, Mieszka I, Chrobrego, Grunwaldzka, Piastowska. W śródmieściu woda niezdatna jest do picia w obrębie ulic: Bema, Potockiego, Rybnego Rynku, Małachowskiego, Modrzejowskiej, Piłsudskiego, Zawale, Joselewicza, 11 Listopada, Krasickiego, Gawlika, Jasnej, Placu 3 Maja, Placu Kazimierza Wielkiego, Kościuszki oraz Moniuszki.

 

Trwają badania

 

Według informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach problem dotyka łącznie ok. 8 tys. osób.

 

Według informacji będzińskiego sanepidu komunikat o poprawie jakości wody zostanie wydany po uzyskaniu dwóch kolejnych wyników badań potwierdzających spełnienie wszystkich wymagań mikrobiologicznych.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie