Prezydent Chin przestrzegł Hongkong przed przekraczaniem "czerwonej linii"

Świat
Prezydent Chin przestrzegł Hongkong przed przekraczaniem "czerwonej linii"
PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
Prezydent Chin Xi Jinping i Carrie Lam.

- Każda próba zagrożenia suwerenności lub bezpieczeństwu Chin lub podważenia władzy rządu centralnego (...) oraz wykorzystania Hongkongu do prowadzenia infiltracji i sabotażu przeciw Chinom kontynentalnym jest przekroczeniem czerwonej linii i jest absolutnie niedopuszczalna - ostrzegł prezydent Chin Xi Jinping podczas sobotniej ceremonii zaprzysiężenia nowego rządu Hongkongu.

Przemawiając, podczas uroczystości 20. rocznicy przyłączenia Hongkongu do ChRL, Xi nakreślił zasady współpracy między rządem centralnym a władzami regionu, zgodnie z modelem „jeden kraj, dwa systemy”.

 

Podczas ceremonii zaprzysiężony został nowy rząd Hongkongu, kierowany przez Carrie Lam.

 

Zasady wyboru szefa hongkońskiej administracji stały się w 2014 roku powodem masowych protestów, znanych jako rewolucja parasolek, które sparaliżowały część miasta na prawie trzy miesiące.

 

Doroczny marsz demokratyczny


Brak ustępstw ze strony rządu w sprawie reformy politycznej przyczynił się do pogłębienia podziałów w hongkońskim społeczeństwie i nasilenia wśród młodzieży tendencji antychińskich oraz separatystycznych, które szczególnie martwią władze w Pekinie.

 

W sobotę po południu tysiące Hongkończyków wyszły na ulice w dorocznym marszu demokratycznym, domagając się reformy politycznej w regionie, oraz zgody na opuszczenie Chin przez ciężko chorego noblistę i dysydenta Liu Xiaobo oraz jego żonę.

 

Hongkong został przekazany Chinom przez Wielką Brytanię w 1997 roku i od tej pory jest specjalnym regionem administracyjnym ChRL, zarządzanym zgodnie z zasadą „jeden kraj, dwa systemy”. Gwarantuje ona Pekinowi pełne zwierzchnictwo, ale pozostawia regionowi szeroki zakres autonomii we wszystkich kwestiach poza obronnością i polityką zagraniczną.

 

Hongkońscy demokraci twierdzą, że Pekin nie szanuje przewidywanej taką zasadą autonomii regionu i wtrąca się w politykę regionu.

 

Weteran walki o demokrację w Hongkongu Martin Lee ocenił, że Pekin wykorzystuje fakt, iż „niektórzy młodzi ludzie w Hongkongu mówią o niepodległości” jako pretekst do zacieśniania kontroli nad regionem, ograniczania wolności jego mieszkańców i opóźniania procesu demokratycznego.

 

Wczesnym popołudniem Xi zakończył trzydniową wizytę w Hongkongu. Była to jego pierwsza wizyta w regionie odkąd w 2013 roku objął urząd prezydenta Chin.

 

PAP

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie