"Liść klonowy miał zawsze szczególne miejsce w naszych sercach". Przemówienie prezydenta do Kanadyjczyków

Polska
"Liść klonowy miał zawsze szczególne miejsce w naszych sercach". Przemówienie prezydenta do Kanadyjczyków
prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda złożył w sobotę życzenia Kanadyjczykom z okazji 150. rocznicy Konfederacji. Stosunki polsko-kanadyjskie są wzorowe, tym niemniej nasza wymiana handlowa nie osiągnęła jeszcze szczytu swoich możliwości - zaznaczył prezydent.

Prezydent złożył życzenia Kanadyjczykom z okazji 150. rocznicy ustanowienia Konfederacji Kanady. - Liść klonowy - nieodłączny symbol waszego kraju - miał zawsze szczególne miejsce w naszych sercach. Jest on symbolem najcenniejszych wartości podzielanych przez Kanadę i Polskę: gościnności, szacunku i nadziei - mówił w wystąpieniu wideo opublikowanym w sobotę na portalach społecznościowych.

 

Duda podkreślił, że 2017 rok jest szczególny nie tylko dla Kanady, ale także dla partnerstwa polsko-kanadyjskiego. Przypomniał, że w tym roku przypada 75. rocznica ustanowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy oboma krajami.

 

- Kanada jest dzisiaj domem dla prężnej społeczności prawie jednego miliona Kanadyjczyków polskiego pochodzenia. Chciałbym wyrazić im swoją wdzięczność, gdyż są oni najlepszymi ambasadorami udanej współpracy polsko-kanadyjskiej - zaznaczył prezydent.

 

 

"Tradycyjne podwaliny dialogu polsko-kanadyjskiego"


W jego ocenie stosunki pomiędzy Polską a Kanadą nadal rozwijają się intensywnie zarówno na polu gospodarczym, jak i politycznym.

 

- Odwiedziłem Kanadę w zeszłym roku i gościłem premiera Kanady Justina Trudeau w Polsce przy okazji szczytu NATO w Warszawie - przypomniał. - Nie mam wątpliwości, że nasze stosunki dwustronne są naprawdę wzorowe - zaznaczył.

 

Jednocześnie zauważył, że Polska i Kanada zajmują zbieżne stanowiska w wielu sprawach międzynarodowych. - W tym kontekście chciałbym zwłaszcza podkreślić bliską współpracę w dziedzinie naszej polityki wschodniej i polityki bezpieczeństwa. Są to tradycyjne podwaliny dialogu polsko-kanadyjskiego - powiedział Andrzej Duda.

 

Współpraca gospodarcza


Wyraził przekonanie, że pozytywne środowisko w dziedzinie polityki i bezpieczeństwa daje podstawy dla polsko-kanadyjskich inwestycji i relacji handlowych. Dodał, że obecnie Polska jest najważniejszym partnerem handlowym Kanady w gronie państw środkowoeuropejskich.

 

- Tym niemniej nasza wymiana handlowa nie osiągnęła jeszcze szczytu swoich możliwości. Mamy nadzieję, że Wszechstronne Porozumienie Gospodarcze i Handlowe stworzy dalsze warunki dla wzmocnienia naszej dwustronnej współpracy gospodarczej - powiedział prezydent nawiązując do umowy handlowej pomiędzy Polską a Kanadą.

 

1 lipca 1867 roku brytyjskie kolonie: Kanada Wschodnia (dzisiejszy Quebec), Kanada Zachodnia (Ontario), Nowy Brunszwik i Nowa Szkocja stworzyły konfederację. Ostatnią z prowincji, która dołączyła do "Dominion of Canada" była Nowa Fundlandia i Labrador, w 1949 roku.

 

1 lipca w Kanadzie świętowany jest Dzień Kanady.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie